• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: zaczęto drążenie kolektora Mokotowskiego Bis

Opublikowano: 15-11-2022 Źródło: MPWiK w Warszawie

Rozpoczęła się bezwykopowa budowa kolektora Mokotowskiego Bis w Warszawie. Pod ul. Gagarina powstanie mikrotunel, a wydrąży go maszyna, której nadano imię Jolanta. 


Budowa kolektora Mokotowskiego Bis. Fot. MPWiK w Warszawie Budowa kolektora Mokotowskiego Bis. Fot. MPWiK w Warszawie

Wyprodukowana przez firmę Herrenknecht AG maszyna ma 7,5 m długości i masę 91,5 ton, a średnica jej tarczy wynosi 3,42 m (przy masie 15,5 ton). Drążenie prowadzone jest na głębokości około 10 m. Podzielone zostało na dwa odcinki: 580 m i 480 m. Oba fragmenty mają jedną komorę startową (w okolicy skrzyżowania ulic Gagarina i Sieleckiej).


Obecnie Jolanta pracuje w kierunku ul. Czerniakowskiej. Po zakończeniu tej części zadania zostanie przetransportowana z powrotem do komory startowej i rozpocznie drążenie w stronę ul. Belwederskiej. 

Fot. MPWiK w Warszawie Fot. MPWiK w Warszawie

W mikrotunelu zainstalowane zostaną z rury żelbetowe z wkładką PEHD o średnicy wewnętrznej 2,8 m i zewnętrznej 3,4 m. Pojemność retencyjna kolektora wyniesie 6,9 tys. m³.

Budowa kolektora Mokotowskiego Bis

Cały ogólnospławny kolektor Mokotowski Bis będzie mieć 1,2 km. Od strony ul. Czerniakowskiej zostanie połączony z kolektorem Nadbrzeżnym, a od strony ul. Belwederskiej/Sułkowickiej z kolektorem Mokotowskim (będzie z niego odbierał nieczystości). 

Wszystko ma być gotowe pod koniec 2023. Wartość zadania wynosi 115 mln zł netto. 

Fot. MPWiK w Warszawie Fot. MPWiK w Warszawie

Celem budowy Mokotowskiego Bis, ale także innych wielkośrednicowych kolektorów (Lindego Bis oraz Wiślanego) w Warszawie jest, jak poinformowano, podniesienie stopnia bezpieczeństwa miasta podczas coraz częstszych deszczy nawalnych, które są skutkiem zmian klimatycznych i mogą powodować w mieście zalewiska i podtopienia. Wskazano także, iż kolektory czasowo zatrzymają, a następnie bezpiecznie odprowadzą nadmiar wód opadowych do oczyszczalni.

Przeczytaj także: Warszawa buduje trzy kolektory. Wszystkie bezwykopowo

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia