• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: II etap drążenia kolektora Mokotowskiego Bis

Opublikowano: 18-01-2023 Źródło: MPWiK Warszawa

W Warszawie trwa budowa kolektora Mokotowskiego Bis. Poprowadzenie rurociągu pod ul. Gagarina umożliwi bezwykopowa metoda mikrotunelowania. Kolektor drąży maszyna, której nadano imię Jolanta.


Warszawa. Kolektor Mokotowski Bis. Fot. MPWiK w Warszawie Warszawa. Kolektor Mokotowski Bis. Fot. MPWiK w Warszawie

Pod koniec 2022 r. Jolanta zakończyła prace w ramach pierwszego odcinka kolektora Mokotowskiego Bis. Wydrążyła 580 m od komory startowej w skrzyżowaniu ulic Gagarina i Sieleckiej do skrzyżowania ulic Gagarina i Czerniakowskiej, gdzie nowy rurociąg zostanie podłączony do istniejącego już kolektora Nadbrzeżnego.


Drugi odcinek będzie mieć 480 m. W tym przypadku drążenie przeprowadzone zostanie także od skrzyżowaniu ulic Gagarina i Sieleckiej przy czym w kierunku ul. Belwederskiej. Jolantę wydobyto już z szybu Czerniakowska/Gagarina i z powrotem przetransportowano do komory startowej. Ten fragment zostanie z kolei przyłączony do kolektora Mokotowskiego.

Źródło: facebook.com/MPWiKWarszawa Źródło: facebook.com/MPWiKWarszawa

Warszawa. Jolanta – co to za maszyna?

Wyprodukowana przez firmę Herrenknecht AG maszyna ma 7,5 m długości i masę 91,5 ton, a średnica jej tarczy wynosi 3,42 m (przy masie 15,5 ton).

Źródło: facebook.com/MPWiKWarszawa Źródło: facebook.com/MPWiKWarszawa

W wydrążonym przez nią mikrotunelu zainstalowane zostaną z rury żelbetowe z wkładką PEHD o średnicy wewnętrznej 2,8 m. Pojemność retencyjna kolektora wyniesie 6,9 tys. m³.

Jak informują Wodociągi Warszawskie, zastosowanie technologii bezwykopowej pozwala ograniczyć liczbę wykopów otwartych do komór startowych i odbiorczych. Jest to istotne w kontekście ograniczenia utrudnień w ruchu drogowym.

Celem budowy Mokotowskiego Bis, ale także innych wielkośrednicowych kolektorów (Lindego Bis oraz Wiślanego) w Warszawie jest podniesienie stopnia bezpieczeństwa miasta podczas coraz częstszych deszczy nawalnych. Kolektory będą czasowo zatrzymywać, a następnie bezpiecznie odprowadzać nadmiar wód opadowych do oczyszczalni.

Przeczytaj także: NFOŚiGW zwiększył pożyczkę dla Wodociągów Warszawskich

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia