• Średnica wewnętrzna rurociągu kanalizacyjnego wyniesie 1,8 m
  • Tunel będzie drążony na głębokości 14 m
  • Zdolności transportowe magistrali to 400 l ścieków na sekundę

Mikrotunel na potrzeby rosnącej populacji

Budowa z użyciem metody bezwykopowej obejmie kolektor ściekowy w zatoce Breakfast Creek od Bowen Hills do Windsor. Powstanie podziemny rurociąg o długości 1 km i średnicy wewnętrznej 1,8 m. Będzie transportować 400 l ścieków na sekundę. Stanie się elementem sieci kanalizacyjnej o długości 9 tys. km. Mikrotunelowanie wykonuje firma Rob Carr.

Przedsięwzięcie jest kluczowym elementem planów uwzględniających wzrost liczby ludności w regionie. Oczekuje się, że populacja po północnej stronie Brisbane wzrośnie o około 40% w ciągu najbliższych trzech dekad – mówi rzeczniczka Urban Utilities Michelle Cull.


Projekt budowy kanalizacji metodą mikrotunelowania na głębokości 14 m opracowała spółka Fulton Hogan Utilities. Rozwiązanie zminimalizuje wpływ na ruch uliczny, lokalną społeczność i ograniczy wpływ na środowisko. Jest dalekie od tradycyjnych, górniczych metod drążenia tuneli, zastosowanych podczas budowy najstarszej kanalizacji w mieście oddanej do użytku w 1915 r. – komentuje rzeczniczka.

mTBM Leila Perry rozpoczęła drążenie

Drążenie mikrotunelu wykonuje mTBM nazwana Leila Perry. To wnuczka George'a Edmonstone'a, polityka, który wniósł znaczący wkład w rozwój Brisbane pod koniec XIX w. Jego rodzina podarowała miastu tereny, na których teraz powstaje kanalizacja. Maszynę wyprodukowała firma Herrenknecht.

13 marca została ona umieszczona w komorze startowej o głębokości 15 m w Perry Park, na rogu Folkstone St i Edmonstone Rd w Bowen Hills. Drąży na zachód w kierunku Windsoru. Przejdzie pod obwodnicą Inner City i dotrze do komory odbiorczej (budowana metodą głębienia kesonu) obok północnej rampy wjazdowej Airport Link i skrzyżowania Lutwyche Road. Trwa pierwszy etap wykonywania połączenia z istniejącym kanałem S1 Urban Utilities. Zamontowano też 10-tonowy dźwig portalowy zapewniający dostawy na plac budowy, w tym rury przeciskowe. Po zakończeniu I etapu drążenia połączenia rur zostaną zespawane polietylenem o wysokiej gęstości (HDPE), a jednocześnie rozpocznie się II etap robót. Powstaną też otwory konserwacyjne na końcach magistrali ściekowej.

Monitoring torów kolejowych, konserwacja maszyny przed przejściem pod potokiem

mTBM przejdzie pod linią kolejową i potokiem. Szyny będą monitorowane całodobowo. Wykonano odwierty i badania geotechniczne, by uzyskać jak najdokładniejsze dane dotyczące trasy tunelu. Przeanalizowano też nacisk na głowicę maszyny. Przed przejściem pod torem wodnym drążnica zostanie zatrzymana, by przeprowadzić konserwację tarczy tnącej i kontrolę jej stanu w celu minimalizacji ryzyka awarii.

mTBM pokona tuf skalny (skała z popiołów i pyłów wulkanicznych) pod ciśnieniem do 150 MPa. Magistrala ściekowa będzie się składać z 334 odcinków żelbetowej rury. Budowa ma potrwać 18 miesięcy i zakończyć się w 2024 r.

Urban Utilities świadczy usługi wodociągowe i kanalizacyjne dla ponad 1,6 mln klientów w obszarach miejskich Brisbane.

Przeczytaj także: Gazociąg Gustorzyn–Wronów – ukończono przewiert HDD pod Wisłą