W Tampie w stanie Floryda wykonano bezwykopowo kolektor ściekowy Harbour Island Force. To ważna dla miasta instalacja o łącznej długości 2,7 km przesyłająca 30% nieczystości. Jej stan się pogarszał, dlatego zadecydowano o przebudowie.
Maszyna mTBM. Fot. Kimmins Contracting
- Główny kolektor ściekowy oddano do użytku w 1951 r.
- Dziennie przepływa przez niego 56,8 tys. m3 nieczystości
- Ze względu na coraz gorszy stan techniczny wykonano nową instalację metodą mikrotunelowania
Przebudowa kolektora ściekowego z 1951 r.
Główny kolektor ściekowy Harbour Island Force Main oddano do użytku w 1951 r. Jest niezbędny do obsługi mieszkańców, dziennie przesyła 56,8 tys. m3 nieczystości z przepompowni Krause Street w centrum Tampy do oczyszczalni w Hookers Point. To 30% wszystkich miejskich ścieków. Od 1976 r. miasto wymieniło i przeniosła kilka odcinków rurociągu, a 2,7 km jest użytkowanych. Jednak pogarszający się stan instalacji skłonił władze miejskie do jej wymiany.
W projekcie analizowano alternatywne przebiegi kolektora, w ramach działań przebadano warunki gruntowe. Wybrano metodę mikrotunelowania. Wykonano główny mikrotunel o średnicy 2 m i długości 975 m poprowadzony pod obrotnicą portową Ybor. Dzięki temu osiągnięto skrócenie długości instalacji, a jednocześnie ograniczono negatywny wpływ inwestycji na mieszkańców i przedsiębiorstwa.
Harbour Island. Fot. hiforcemain.com
Mikrotunelowanie najważniejszego odcinka
Mikrotunelowanie wykonywano pięcioczęściową maszyną mTBM (MTS 1970) o całkowitej długości 16 m wyposażoną w zespół dekompresyjny, z głowicą tnącą dostępną od czoła. Obsługiwała ją załoga złożona z trzech pracowników. Stację siłowników wspierało sześć pośrednich stacji przeciskowych. Do smarowania użyto mieszalnika koloidalnego MAT SCC-12-C i 78 zautomatyzowanych stacji smarowania. Zastosowano też dużą instalację separacji i dwie wirówki. Prace realizowano za pomocą zaczynu wodnego bez bentonitu.
Komory startowa i odbiorcza mikrotunelu mają głębokość około 24 m. Średnica pierwszej wynosi 12 m, a drugiej 6 m. Kolektor przebiega na głębokości ponad 18 m pod basenem portowym. W obudowie osłonowej zostanie zainstalowany przewód FRP (polimer zbrojony włóknami) o średnicy około 1,37 m. Na pozostałej długości (łącznie 2,7 km od przepompowni do oczyszczalni ścieków) będzie to 1,2 m. Koniec całej inwestycji to IV kwartał 2023 r.
Projekt opracowały firmy Kimmins Contracting i Wade Trim, a mikrotunelowanie wykonała spółka Vadnais Trenchless Services.
Przeczytaj także: Gaz-System – najdłuższy przewiert HDD w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.