W Beveridge w stanie Wiktoria w Australii wykonano sieć kanalizacyjną o długości 1500 m metodą mikrotunelowania. Zmodernizowano też kanalizację w mieście i przepompownię ścieków w Mandalay.
Mikrotunelowanie na budowie sieci kanalizacyjnej. Fot. Pezzimenti Trenchless
Zakres prac obejmował instalację rury z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GRP) o średnicy zewnętrznej 530 mm oraz kanał o długości 1500 m wykonany metodą mikrotunelowania, z szybami co 100 m. Wydrążono też odgałęzienie kanalizacji od Lewis Street do przepompowni ścieków Mandalay. Podczas robót zastosowano własny, laserowy system naprowadzania.
Fot. Pezzimenti Trenchless
Wyzwaniem w czasie mikrotunelowania były wody gruntowe i skały. Przeprowadzono badanie wytrzymałości gruntu przy 220 MPa (warunki dla twardych skał wg australijskiej skali UCS). Mimo komplikacji zadanie zrealizowano w terminie.
Mikrotunelowanie zastosowano ze względu na głębokość sieci kanalizacyjnej (10–12 m). Dodatkowo wymaga ono mniej zasobów niż metody tradycyjne i w minimalnym stopniu ingeruje w środowisko. Joe Pezzimenti, dyrektor Pezzimenti Trenchless stwierdził, że dziesięć lat temu ta praca mogła w ogóle nie być zaprojektowana w taki sposób.
Fot. Pezzimenti Trenchless
Inwestorem było przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne Yarra Valley Water, generalnym wykonawcą spółka MFJ Constructions, a roboty bezwykopowe prowadziła firma Pezzimenti Trenchless.
Przeczytaj także: Gaz-System – najdłuższy przewiert HDD w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.