W 2020 r. zamknięto popularną linię lekkiej kolei w Cleveland w stanie Ohio (Stany Zjednoczone). Wcześniej Zarząd Transportu Regionalnego Greater Cleveland (GCRTA) przeprowadził monitoring, który wykazał, że konieczna jest renowacja torów i wiaduktu kolejowego. W pracach ważną rolę odegrały horyzontalne przewierty kierunkowe.
Przewierty HDD umożliwiły stabilizację wiaduktu kolejowego. Fot. Vallejo
- Przewierty HDD wykonywano na wysokości 6 m
- Wiertnicę umieszczono na specjalnie opracowanej platformie
- W otworach zainstalowano rury HDPE
Przewierty HDD na wysokości
Wykonawcą serii przewiertów HDD została firma Vallejo z Cleveland na zlecenie spółki The Great Lakes Construction. Naprawa wiaduktu na szlaku Waterfront Line GCRTA miała na celu jego ustabilizowanie. Projekt remontu opracowało przedsiębiorstwo Hardesty & Hanover.
Kable sprężające obiekt nie wytrzymywały już obciążeń, dlatego zainstalowano dodatkowe podłużne, by zapewnić konstrukcji dodatkową wytrzymałość na obciążenia pociągów GCRTA. Dodatkowym elementem była budowa tymczasowych podpór i naprawa ścian. W ich przypadku wymiana przedłużyłaby czas robót i podniosła znacząca koszty. Dlatego zdecydowano się na przewiercenie ścian i wykonanie przejścia pod torami do wprowadzenia kabli. Wykorzystano metodę przewiertów HDD, częściowo prowadzonych na wysokości.
Platforma dla wiertnicy. Fot. Vallejo
Do tych prac wykorzystano wiertnicę McLaughlin MCL 10H z wiertłami o długości 70 cm. Wiercono początkowo 6,1 m z powietrza, następnie 13,7 m przez ściany mostu i zainstalowano rurę HDPE o średnicy 15 cm.
Wiertnica na specjalnie opracowanej platformie
Otwory wykonywano na wysokościach od 30 cm do ponad 6 m. Wyzwaniem było umieszczanie i przenoszenie wiertnicy. Zdecydowano się na użycie ładowarki teleskopowej, na której znajdowała się platforma dla maszyny. Wykonano ją na zamówienie, była niestandardowa. Kilka miesięcy szukano firmy, która zrealizuje zadania. Ostatecznie uporała się z nim spółka Blue Ridge Forge.
Urządzenie nawigacyjne. Fot. Vallejo
Problemem było też uzyskanie odpowiedniego sygnału między dwiema zbrojonymi ścianami betonowymi z ocynkowanymi taśmami biegnącymi od jednej do drugiej. Rozwiązaniem było ustawienie odbiornika Falcon DCI po przeciwnej stronie mostu na głębokości 45 cm. Dobre odczyty zapewniły bezproblemową realizację przewiertów HDD. Prace przeprowadzono w dwóch etapach w ciągu dwóch miesięcy. Łącznie wykonano 23 otwory.
Wiadukt kolejowy linii GCRTA Waterfront Line. Fot. The Great Lakes Construction
Później generalny wykonawca uformował i wylał nowe ściany z licem betonowym, a roboty stabilizacyjne dokończyła firma DYWIDAG. W rury HDPE wprowadzono pręty o średnicy 2,5 cm i naprężono by zapewnić wytrzymałość ścian. Pozostałą przestrzeń zacementowano i zaślepiono.
Przeczytaj także: Przewierty na budowie łącznika z autostradą A4
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.