Sprawdzona technologia w modernizacji wielkośrednicowej z niezawodnym GRUNDOBURST na przykładzie realizacji projektu w mieście Springe w Niemczech.
GRUNDOBURST 1900G umieszcza się wewnątrz wykopu budowlanego. Stamtąd żerdzie przepychane są przez starą rurę, a podczas wyciągania z powrotem wciągana jest nowa rura
Powszechnie wiadomo, że proces starzenia rurociągów wiąże się ze stałym wzrostem degradacji materiału, prowadząc do całkowitego zużycia. Uszkodzenia te mają ogromny wpływ na skuteczne odprowadzanie ścieków z zachowaniem braku negatywnego wpływu na środowisko. Podczas gdy metody naprawcze oferują jedynie tymczasowe rozwiązanie, całkowita bezwykopowa renowacja z wykorzystaniem metody pipe bursting oferuje trwałe rozwiązanie, które umożliwia również modernizację sieci kanalizacyjnych.
Renowacja kanalizacji jest palącym problemem w wielu krajach na całym świecie. Również w Europie wiele systemów kanalizacyjnych jest przestarzałych, co prowadzi do ich uszkodzenia i zużycia, a w konsekwencji do nieszczelności czy zatorów. Ponadto, wiele systemów kanalizacyjnych nie jest już wystarczająco wydajnych, aby sprostać dzisiejszym wymaganiom. Rosnąca populacja, rozwój miast i zmiany klimatyczne również napędzają potrzebę modernizacji.
Kanalizacja ogólnospławna najlepszym przykładem zapotrzebowania na modernizację
Problem wyniszczonych sieci jest szczególnie widoczny w systemach kanalizacji ogólnospławnej, które są szeroko rozpowszechnione w całej Europie. Oprócz ścieków z gospodarstw domowych i przemysłu, zbierają one również wodę deszczową. Sprawnie działająca sieć nie stanowi tutaj powodu do niepokoju, ponieważ obie te wody trafiają do oczyszczalni ścieków. Problem pojawia się, gdy ścieki wyciekają do gruntu lub gdy dopływ przekracza przepustowość systemu rur i oczyszczalni. To ostatnie ma miejsce, gdy spada więcej deszczu niż rury są w stanie przyjąć. Aby zapobiec cofaniu się mieszaniny wody deszczowej i ścieków, zbiera się ją w zbiornikach przelewowych. W przypadku braku takich zbiorników lub ich przepełnienia, mieszanina odprowadzana jest nieoczyszczona do wód śródlądowych i przybrzeżnych. Sytuację pogarsza rosnąca częstotliwość intensywnych opadów deszczu związanych ze zmianami klimatycznymi. Oprócz naprawy nieszczelności konieczne jest również zwiększenie przepustowości hydraulicznej rur.
Wymiana kanalizacji ogólnospławnej DN700 do 800 w lokalnym obszarze rekreacyjnym
W Niemczech kanalizacja ogólnospławna to 40,7% wszystkich sieci, co stanowi największą część całkowitej długości sieci kanalizacyjnej. Stan niemieckiej sieci kanalizacyjnej nie jest zły według standardów europejskich, ale około 20% wszystkich kanałów w Niemczech znajduje się w klasach od 0 do 2, co oznacza, że wymagają one naprawy lub wymiany w perspektywie krótko- lub średnioterminowej. Tak też było w przypadku miasta Springe, gdzie uszkodzona kanalizacja ogólnospławna DN700 wymagała pilnej renowacji i modernizacji. Rozwiązanie: całkowita wymiana uszkodzonego odcinka przy użyciu statycznej metody burstingu.
Park "Volkspark" usytuowany w mieście Springe jest dla mieszkańców ważnym terenem rekreacyjnym. Bardzo stare drzewa charakteryzują atmosferę parku, który istnieje od lat 50 i oferuje idealne warunki rozwoju i życia dla zwierząt i roślin. Znajduje się tam również plac zabaw i pole do minigolfa. Chociaż park przeszedł wiele zmian wraz z rozwojem miasta, pozostaje ważnym punktem centralnym i popularnym miejscem spotkań lokalnej społeczności.
Volkspark w Springe to zielona oaza z dojrzałymi drzewami, która nie została w żaden sposób uszkodzona przez wymianę rur
Betonowy kanał ogólnospławny DN700 na tym obszarze, zbudowany w 1990 r., miał wiele pęknięć i szczelin, a także znaczne wrastanie korzeni, co oznaczało, że ścieki wyciekały do gruntu. W związku z tym, na zlecenie miasta Springe, należało odnowić go w dwóch odcinkach na łącznej długości 265 metrów metodą berstliningu. Średnica rury wynosząca 700 mm nie mogła zostać zmniejszona ze względu na wymaganą wydajność hydrauliczną. Jako nową rurę wybrano rurę PE o średnicy zewnętrznej 800 mm i grubości ścianki 47,4 mm, która została połączona z ciągiem rur za pomocą zgrzewania doczołowego.
Proces wymiany rur został przeprowadzony przy użyciu urządzenia GRUNDOBURST 1900G firmy TRACTO i głowicy rozrywającej o średnicy 920 mm, która po rozerwaniu starej rury, bezpośrednio wciągnęła nową. Aby uniknąć nadmiernego naprężenia nowej rury, proces wciągania był monitorowany i dokumentowany online przez system pomiaru siły rozciągającej GRUNDOLOG III, gdzie zaangażowane siły ciągnące wynosiły do 190 ton! Kompaktowy system GRUNDOLOG oferuje łatwą obsługę na miejscu i współpracuje z czterema różnymi korpusami pomiarowymi w zależności od średnicy. Zapewnia to niezwykle wysoką dokładność wynoszącą 0,1% wartości nominalnej. Dane mogą być sprawdzane natychmiast na miejscu i przechowywane jako raport do użytku własnego lub jako dowód dla klienta.
Schematyczna ilustracja metody rozrywania rur
Zobacz film – łączenie żerdzi:
Projekt został zrealizowany przez firmę RETTBERG GmbH & Co. KG z Getyngi w Niemczech, która posiada 23-letnie doświadczenie w bezwykopowej renowacji rur. Firma współpracuje z TRACTO od około 50 lat i obecnie posiada w swojej flocie cztery systemy GRUNDOBURST o różnych rozmiarach. Wszystkie maszyny w pełni spełniają nasze oczekiwania zarówno w aspekcie technicznym jak i jakościowym - opiniuje dyrektor zarządzający Karsten Rettberg. Ta opinia potwierdziła się również w Springe, gdzie stary i uszkodzony kanał ogólnospławny został łatwo i szybko zastąpiony nowymi rurami PE o średnicy 800 mm.
GRUNDOBURST 1900G umieszcza się wewnątrz wykopu budowlanego. Stamtąd żerdzie przepychane są przez starą rurę, a podczas wyciągania z powrotem wciągana jest nowa rura
Widok do szybu pośredniego – miejsce przesunięcia starego rurociągu ogólnospławnego
Zobacz film – pokonanie odcinka w przesunięciu rurociągu
Metoda burstingu - zrównoważona i sprawdzona
Wypróbowana i przetestowana przez dziesięciolecia metoda rozrywania statycznego to pewność najtrwalszego odnowienia istniejących kanałów ściekowych i wodociągowych przy użyciu nowoczesnych materiałów o żywotności od 80 do 100 lat. Technologia ta pozwala na zastąpienie starych rurociągów kompletnie nowymi rurami bez ryzyka dodatkowych kosztów wynikających z osiadania gruntu, uszkodzenia dróg czy wpływu na wody gruntowe. Kolejną niepodważalną zaletą jest możliwość zwiększenia średnicy sieci kanalizacyjnej poprzez wstawienie większych rur, jeśli wymagana jest większa przepustowość.
Przygotowania do wciągania rur. Łatwo sobie wyobrazić rozmiary projektu i wymaganą moc
Zobacz film – pokonanie odcinka w przesunięciu rurociągu
Wydajne modele GRUNDOBURST firmy TRACTO umożliwiają wymianę rur o średnicy do 1200 mm. Specjalne żerdzie z systemem Quick-Lock to rozwiązanie nie tylko trwalsze niż żerdzie gwintowane, ale także odporniejsze na ciągnięcie i pchanie, jak również zdolne do pokonywania zakrętów. Szeroka gama akcesoriów zapewnia możliwość odnowienia wszystkich starych materiałów rurowych, a nawet odcinków rur, które zostały już odnowione za pomocą rękawów. Dzięki pomiarowi sił ciągnących podczas procesu wciągania, nowe rury nie są nadmiernie obciążane przez siły rozrywające, dzięki czemu prace mogą być zawsze wykonywane bezpiecznie i niezawodnie. W zależności od średnicy odnawianej rury czy możliwych długości rur i lokalizacji, dostępne są różne typy maszyn dedykowane dla konkretnych rozwiązań: na przykład, gdy kanalizacja lub rura musi zostać odnowiona z wykopu do wykopu, z wykopu do studzienki lub odwrotnie, ze studzienki do studzienki lub z wykopu do piwnicy podczas wymiany przyłącza domowego.
Rozbijanie starej rury betonowej ND 700. W tym samym czasie wciąganie nowej rury DA 800
Niezależnie od rodzaju rury, która ma być poddana renowacji i ogólnych warunków, metoda burstingu oferuje najbardziej zrównoważone rozwiązanie do renowacji rur. Zalety, zwłaszcza w porównaniu z innymi bezwykopowymi metodami naprawy, są następujące:
- Całkowicie nowy rurociąg o wieloletniej żywotności na istniejącej trasie.
- Zastosowanie do prawie wszystkich rodzajów uszkodzeń i rodzajów materiału dla istniejących i nowo układanych rur.
- Możliwość wymiany na nowe rury odcinków już zrehabilitowanych za pomocą wykładzin rurowych.
- Możliwość dostosowania wydajności przepływu poprzez przeciągnięcie rur o większych średnicach.
- Brak kosztów wynikających z osiadania gruntu.
- Brak wpływu na wody gruntowe.
- Brak błędów oraz wysoka jakość instalacji, wysoka zgodność z przepisami.
- Inteligentna, oszczędzająca miejsce technologia.
- Łatwe w instalacji i zgodne z wymaganiami akcesoria i osprzęt.
- Prosta i szybka obsługa (wysoka wydajność dzienna).
Zobacz film – etap końcowy instalacji
Jako najbardziej zrównoważona metoda renowacji rur, odnowa rurociągów metodą burstingu umożliwia nie tylko trwałe przywrócenie funkcjonalności, ale także jednoczesną modernizację rurociągów. Po stronie klienta, nakłady na inwestycję są mniejsze, ponieważ metoda ta pozwala na rehabilitację znacznie większych odcinków rur i średnic w krótszym czasie. Wykonawcy pracujący lub chcący pracować w sektorze renowacji rurociągów mogą wykorzystać ogromny potencjał w przyszłości, dzięki zastosowaniu technologii bursting, zwłaszcza że wszechstronne maszyny mogą być również wykorzystywane do procesów rehabilitacji, takich jak relining, berstlining kalibracyjny lub metody tight-in-pipe.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.