Pierwsze sieci kanalizacyjne w Polsce budowano już XVI w. Co prawda pozostałości po tamtych kanałach stanowią już tylko muzealne ciekawostki, natomiast w starych centrach polskich miast cały czas funkcjonują kanały z XIX w. Murowano je z cegły, najczęściej posiadają profile niekołowe, transportują zarówno ścieki bytowe, jak i wody zebrane z ulic czy chodników po opadach deszczu. Kiedy je projektowano, miasta miały jednak zdecydowanie mniej mieszkańców, a wody opadowe nie sprawiały takich problemów, jak obecnie. Zostały zaprojektowane pod kątem innych realiów, a upływ czasu sprawił, że aktualnie ich stan techniczny nie jest zadowalający.
Po wielu dekadach funkcjonowania kanały zbudowane w starych technologiach ulegają degradacji. Przy czym dziś trudno sobie wyobrazić, by biegnące pod głównym arteriami czy zabytkowymi częściami miast ceglane kanały odkopywać, wyciągać cegła po cegle, a następnie w to miejsce wkładać nowy rurociąg. Takie roboty nie tylko w istotny sposób utrudniłyby życie mieszkańców, i to na bardzo długi czas, ale mogłyby także odstraszyć turystów, których przecież w naszych miastach nie brakuje. Na szczęście jest sposób, by kanały naprawiać jedynie przy minimalnych utrudnieniach, i to bez względu na ich kształt. To renowacja kanału metodą krótkiego reliningu przy wykorzystaniu modułów GRP.
Na czym polega relining krótkimi modułami rurowymi GRP?
Metoda polega na wprowadzeniu do wnętrza starego kanału nowych, samonośnych odcinków rur GRP, które po złączeniu wewnątrz przewodu stworzą w nim nową rurę. Krótkie odcinki wciągane są poprzez istniejące komory kanalizacyjne lub w przypadku ich braku – wykopy montażowe. Rodzaj sprzętu wykorzystanego do wciągania zależy od kształtu i wymiarów modułów GRP. Odbywa się więc za pomocą wciągarki linowej lub, w przypadku wielkobarytowych wymiarów, specjalnie skonstruowanego wózka.
Przed montażem stary kanał jest czyszczony wodą pod wysokim ciśnieniem oraz dokładnie mierzony i skanowany przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, który poruszając się w przewodzie nagrywa jego wnętrze, sprawdzając nawet najmniejsze przekroje i miejsca. Na podstawie pomiarów można stworzyć wzorzec modułu, najczęściej ze stalowych kątowników. Wzorzec jest składany w kanale i przeciągany po całej jego długości. I na tym właśnie wzorcu opiera się produkcja modułów, które będą instalowane,
Po wciągnięciu i połączeniu modułów GRP w kanale, w przestrzeń między nową a starą ścianę rurociągu trafia iniekt, czyli specjalna masa na bazie cementów, która stabilizuje położenie modułów w starym kanale oraz dodatkowo poprawia parametry wytrzymałościowe zmodernizowanej podziemnej infrastruktury.
Choć w praktyce wymiary nowej rury są mniejsze niż starej, to dzięki gładkiej powierzchni modułów GRP poprawiają się parametry hydrauliczne, w efekcie dochodzi do zwiększenia przepustowości, a kanał może odebrać więcej ścieków. To jednak tylko jedna z zalet, gdyż moduły GRP charakteryzują się także szczelnością oraz wysoką odpornością na ścieranie. Jest to więc idealne rozwiązanie, by z jednej strony zminimalizować utrudnienia podczas prac renowacyjnych, a z drugiej nadać staremu kanałowi drugie życie na kolejne dekady.
O tym, jak krok po kroku wyglądają prace renowacyjne metodą reliningu krótkimi modułami rurowymi GRP można zobaczyć, oglądając poniższą animację, przygotowaną na zlecenie firm BLEJKAN (wiodący wykonawca robót) oraz Marplast (producent modułów GRP):
Przeczytaj także: Dwa lata montażu, kilkadziesiąt lat bezpieczeństwa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.