• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Porównanie kosztów budowy sieci gazowych niskiego i średniego ciśnienia różnymi metodami

Opublikowano: 29-01-2025 Źródło: inzynieria.com

W dniach 6-7 marca 2025 r. w Krakowie odbędzie się II Konferencja Bezwykopowa Budowa, wydarzenie, które wypełnia lukę w kalendarzu konferencji inżynieryjnych.


Konferencja skierowana jest do fachowców specjalizujących się w technikach takich jak: przeciski, przewierty sterowane, HDD, mikrotunelowanie i direct pipe. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać ekspertów zarówno ze świata nauki, jak i biznesu, którzy podzielą się swoją wiedzą na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym.

Dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska) Dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska)

Jednym z prelegentów Konferencji będzie dr inż. Florian G. Piechurski z Politechniki Śląskiej, który przedstawi temat „Porównanie kosztów budowy sieci gazowych niskiego i średniego ciśnienia różnymi metodami”. Prelegent zaprezentuje wyniki analiz porównujących koszty budowy sieci gazowych przy użyciu metod wykopowych oraz bezwykopowych na przykładzie czterech inwestycji.

Z analiz tych wynika, iż dla większości metoda przewiertowa jest wyborem bardziej atrakcyjnym pod względem ekonomicznym. Całkowite koszty wykonania sieci gazowych metodą bezwykopową w 3/4 analizowanych przypadków są niższe i stanowią 83% ÷ 90% kosztów wykonania metodą wykopową. W jednym z przypadków koszty wykonania metodą wykopu otwartego są niższe i stanowią 98% kosztów wykonania metodą przewiertową. Przy analizie prac montażowych, w metodzie bezwykopowej duży udział w kosztach stanowi wykonanie przewiertów i przecisków, co niejednokrotnie może przewyższać koszt wykonania wykopów – zwłaszcza przy dużych średnicach sieci. Aby pod względem ekonomicznym ocenić dany projekt budowy sieci gazowej oraz dobrać odpowiednią metodę wykonania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. rodzaj gruntu występujący na danym obszarze, głębokość występowania wód gruntowych, mnogość infrastruktury podziemnej, nawierzchnia występująca na trasie sieci oraz średnice rur. Do każdego projektu należy podchodzić indywidualnie.

Dr inż. Florian G. Piechurski, emerytowany wykładowca Politechniki Śląskiej, posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami w zakresie sieci i instalacji sanitarnych. Jest autorem wielu publikacji, projektów, ekspertyz i opinii, a także członkiem ZG PZITS oraz głównej sekcji wodociągów i kanalizacji.

Sprawdzona formuła WIEDZA – BIZNES – ATRAKCJE

Organizatorzy zadbają o to, by uczestnicy zdobyli cenną wiedzę, mogli rozwijać branżowy biznes i skorzystać z atrakcji. Podczas Konferencji przewidziano czas na relaks i integrację w branżowym gronie.

Dla uczestników, którzy zarejestrują się na Konferencję do 31 stycznia 2025 r., przewidziano promocję. Dostępne są także rabaty za rejestrację większej liczby uczestników - zaczynają się już od 2 osób! Rejestracji można dokonać TUTAJ. 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!