Uwaga na spoilery!

Most na rzece Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1953)

Ten kultowy film wojenny, będący amerykańsko-brytyjską koprodukcją w reżyserii Davida Leana, opowiada o budowie mostu kolejowego nad rzeką Kwai w Tajlandii, której na rozkaz Japończyków podejmują się brytyjscy jeńcy. Przeprawa istnieje naprawdę ma blisko 334 m długości, a na jej konstrukcję składa się 11 stalowych przęseł o rozpiętości 20,8 m i 19 przęseł drewnianych (5 m każde). Jest, głównie za sprawą filmu, jedną z największych tajskich atrakcji turystycznych, mimo iż jej filmowa wersja powstała na wyspie Cejlon i nieco różni się od pierwowzoru (most w produkcji został wykonany w całości z elementów drewnianych, był też o ponad połowę krótszy).

Co się wydarzyło w Madison County (The Bridges of Madison County, 1995)

Meryl Streep i Clint Eastwood w jednym z najsłynniejszych melodramatów w historii kina. Mosty zajmują w tej miłosne opowieści niepoślednie miejsce. To właśnie one są dla Roberta Kincaida, głównego bohatera filmu Eastwooda (aktor wcielił się także w tę rolę), pretekstem do przyjazdu do Madison County. Jako zawodowy fotograf chce zrobić reportaż o krytych przeprawach mostowych, które są popularnymi obiektami w tej części amerykańskiego stanu Iowa. Jak nietrudno się domyślić od pracy skutecznie odrywa go znajomość z piękną mieszkanką pobliskiej farmy, Francescą.


Oszukać przeznaczenie (Final Destination 5, 2011)

W piątej odsłonie cyklu horrorów o grupie osób, które uciekają przed swoim przeznaczeniem, pojawia się most. To fragment San Francisco–Oakland Bay Bridge zespołu dwóch mostów o łącznej długości 13,7 m, przez które przebiega autostrada międzystanowa. Wskutek prowadzonych tam robót, przeprawa dosłownie łamie się w pół i zmusza pasażerów znajdujących się na nim pojazdów do desperackiej ucieczki i walki o życie. A ponieważ przeznaczenia nie da się (przynajmniej w filmie) oszukać, finał tych starań może być tylko jeden…

Most szpiegów (Bridge of Spies, 2015)

Jedna nowszych propozycji kina szpiegowskiego to historia amerykańskiego adwokata, Jamesa B. Donovana (w tej roli doskonały Tom Hanks), który podejmuje się obrony sowieckiego szpiega, Rudolfa Abla (Mark Rylance). Steven Spielberg najważniejszą scenę filmu – wymianę więźnia na pilota USA – ulokował na berlińskim Moście Glienicke. Powstała w 1906 r. przeprawa znajduje się nad rzeką Hawelą, łączy stolicę Niemiec z Poczdamem i ma 128 m długości.

Masakra na London Bridge (Bridge Across Time, 1985)

Akcja horroru z Daviden Hasselhoffem w roli głównej rozgrywa się wokół najsłynniejszego brytyjskiego mostu – London Bridge, a właściwie jego amerykańskiej wersji, zlokalizowanej w stanie Arizona, w Lake Havasu City, gdzie części konstrukcji londyńskiej przeprawy trafiła po rozbiórce w latach 60. XX w. Amerykański London Bridge ma 280 m długości i umożliwia przeprawę przez Kanał Bridgewater. Punktem wyjście fabuły są tajemnicze morderstwa, do których dochodzi tuż po tym, gdy do obiektu dostarczono ostatni oryginalny kamień z budowy mostu. Zajmujący się sprawą śledczy zaczynają podejrzewać, że ich sprawcą jest Kuba Rozpruwacz, który rzekomo utonął w Tamizie w 1888 r., a teraz odradza się wraz z odbudową przeprawy.

Indiana Jones i Świątynia Zagłady (Indiana Jones and the Temple of Doom, 1984)

Słynny sznurowany most wiszący z drugiej części cyklu przygód Indiany Jonesa został zbudowany na potrzeby filmu przez brytyjskich inżynierów, pracujących przy tamie Balfour Beatty, nieopodal planu zdjęciowego produkcji. Przeprawiających się przez niego bohaterów spotyka Mola Rama, który wraz ze swoimi wojownikami atakuje archeologa i jego towarzyszy. W kluczowym momencie rezolutny Jones przecina liny mostu, a wrogowie spadają w przepaść, wprost do otwartych paszcz krokodyli.


Most do Terabithii (Bridge to Terabithia, 2007)

Ekranizacja powieści Katherine Paterson to historia 11-letniego chłopca, który zaprzyjaźnia się ze swoją rówieśniczką, Leslie. Dziewczynka wprowadza go w swój kolorowy, wymyślony, pełen magicznych istot świat. Do tytułowej Terabithii prowadzi piękny, zawieszony nad rwącym strumieniem most.

O jeden most za daleko (A Bridge Too Far, 1977)

Film Richarda Attenborougha opowiada o amerykańsko-brytyjsko-polskiej operacji wojskowej pn. „Market Garden”, która w 1944 r. została przeprowadzona na terytorium okupowanej Holandii. Kulminacyjna część akcji rozgrywa się na Moście Johna Frosta w Arnhem na Dolnym Renie (jego długość to 601 m), którego zajęcie było głównym celem operacji. Choć obiekt przetrwał walkę, w październiku tego samego roku został zniszczony przez amerykańskie bombowce, by uniemożliwić niemieckim siłom przerzucanie posiłków. Mimo iż przeprawę odbudowano, w jej okolicy zaszły spore zmiany, dlatego akcja filmu rozgrywa się na „udającym” go moście nad rzeką IJssel w pobliskim Deventer.

Mission Impossible III (2006)

Jeden z wielu filmów akcji, w których zasadniczy etap pościgu i nieodłącznie z nim związanej strzelaniny odbywa się na wielkim moście. W tym wypadku to właściwie coś o wiele większego niż zwykła przeprawa mostowa, bo Chesapeake Bay Bridge-Tunnel to ponad 37-kilometrowa konstrukcja, łącząca most z tunelami (aby je połączyć stworzono cztery sztuczne wyspy) pod zatoką. Łączy ona amerykańskie stany Wirginia i Maryland. Obiekt uważany jest za jedno z największych osiągnięć współczesnej inżynierii. Motyw pościgu na moście znajdziemy też m.in. w piątej odsłonie Szybkich i wściekłych czy najnowszych produkcjach o superbohaterach Deadpoolu oraz Spider-Man: Homecoming.


Nigdy w życiu (2004)

Na koniec - polski akcent. Kulminacyjna scena komedii romantycznej na podstawie popularnej powieści Katarzyny Grocholi rozgrywa się na słynnym i widowiskowym Moście Świętokrzyskim w Warszawie. Siedmioprzęsłowy most o długości 430 m powstał w 2000 r. i łączy dzielnice Powiśle z Pragą-Północ. Judyta i Adam (w tych rolach Danuta Stenka i Artur Żmijewski) spotykają się na nim w strugach deszczu, w środku nocy (przeprawa jest wtedy „romantycznie” oświetlona), by wyznać sobie miłość.

Przeczytaj także: Otwarto most Mersey Gateway w Wielkiej Brytanii