• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najciekawsze kładki w Polsce

Opublikowano: 03-02-2019 Źródło: inzynieria.com

Niedawno poinformowano, że dawny most kolejowy Siekierki–Neurüdnitz, łączący Polskę i Niemcy, stanie się kładką pieszo-rowerową. To spektakularna, ale tylko jedna z wielu tego typu planowanych inwestycji w Polsce. Inne przykłady? W Starym Sączu ma powstać kładka w koronach drzew. Do tego już trwa budowa kładki w Giżycku, a niedawno podpisano umowę na projekt kładki Berdychowskiej w Poznaniu. Kładka ma zostać wybudowana także nad Wisłostradą w Warszawie czy w Krakowie – połączy Kazimierz z Ludwinowem. My stworzyliśmy subiektywny ranking, naszym zdaniem najciekawszych kładek w Polsce, które wyróżnia nie tylko konstrukcja czy miejsce posadowienia, ale także np. wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców.


Kładki w Polsce. Fot. sanderstock/Adobe Stock
Kładki w Polsce. Fot. sanderstock/Adobe Stock
 1. Zwodzona kładka na Ołowiankę w Gdańsku

Kładkę otwarto w czerwcu 2017 r. Budowa trwała niespełna rok, kosztowała około 10 mln zł. Kładka w Gdańsku ma 70,5 m długości oraz od 6,76 m do 10,56 m szerokości. Kąt otwarcia przęsła zwodzonego wynosi 65 stopni, wysokość kładki po otwarciu przęsła to 39,77 m n.p.m. Czas otwierania i zamykania przęsła wynosi po 2 minuty.

Kładka na Ołowiankę w Gdańsku. Fot. Vivoo/Adobe Stock Kładka na Ołowiankę w Gdańsku. Fot. Vivoo/Adobe Stock

Kładka łączy dwa brzegi Motławy. Zachowana została, wynosząca około 26 m, szerokość kanału żeglugowego. Stalowa konstrukcja powstała z elementów, które do Gdańska przyjechały z hal produkcyjnych w Zawierciu.


Tylko przez pierwszy rok 90-tonowe przęsło zwodzone było blisko 3 tys. razy. Obrotowa konstrukcja została posadowiona na fundamencie przypominającym łódź podwodną.

Kładka powstała w okolicy ul. Grodzkiej, w rejonie dawnego zamku krzyżackiego i gmachu filharmonii. Dzięki temu szybciej i wygodniej można dostać się z Głównego Miasta na wyspę Ołowiankę, a także do m.in. Narodowego Muzeum Morskiego czy Muzeum II Wojny Światowej.

 1. Obrotowa kładka w Ustce

Łączy wschodnią i zachodnią część Ustki. Zanim oddano kładkę do użytku (2013 r.), funkcję tę pełnił tylko most w głębi miasta. Kładka znajduje się w porcie morskim, nad ujściem Słupi. Ma 52,3 m długości, 5,37 m szerokości całkowitej oraz 4,42 m wysokości. Wysokość pylonu to 24 m. Całkowita waga konstrukcji wynosi około 100 ton.

Obrotowa kładka w Ustce. Fot. andrzej2012/Adobe Stock Obrotowa kładka w Ustce. Fot. andrzej2012/Adobe Stock

Kładka przeznaczona jest głównie dla pieszych, chociaż mogą z niej korzystać także karetki pogotowia oraz radiowozy. Otwarcie trwa około 4 minut. Budowa kosztowała około 4,5 mln zł.

 1. Kładka nad Sanem w Przemyślu, na terenie zalewowym

Budowa kładki pieszo-rowerowej nad Sanem w Przemyślu trwała pół roku, kosztowała 1,85 mln zł. Obiekt do użytku oddano pod koniec 2015 r. Kładka powstała na obszarach zalewowych. Z uwagi właśnie na ten fakt, a co za tym idzie – brak możliwości ingerowania tymczasowymi rusztowaniami w koryto rzeki – kładkę montowano równolegle do brzegów rzeki. Dopiero potem została obrócona o 90 stopni.

Na konstrukcję kładki w Przemyślu składa się stalowy pylon o wysokości 38 m wraz z dwoma dźwigarami z drewna klejonego o wysokości 155 cm i długości 138 m, stężonymi stalowym rusztem. Dźwigary są jednocześnie balustradami. Kładkę podwieszono za pomocą 24 stalowych lin o średnicy 32 mm oraz 40 mm. Cała konstrukcja waży blisko 175 ton.

Kładka nad Sanem w Przemyślu. Fot. Skanska Kładka nad Sanem w Przemyślu. Fot. Skanska

Kładka w centrum Przemyśla połączyła ulice Wybrzeże Józefa Piłsudskiego z Wybrzeżem Ojca Św. Jana Pawła II. Została wybudowana w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej".

 1. Okrągła kładka w Rzeszowie

W 2012 r. oddano do użytku okrągłą kładkę dla pieszych w Rzeszowie, nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego z ul. Grunwaldzką. Budowa kosztowała 12 mln zł. Obiekt usprawnił ruch na jednym z najruchliwszych skrzyżowań w mieście, pieszym zapewnił większe bezpieczeństwo.

Okrągła kładka w Rzeszowie. Fot. Skanska Okrągła kładka w Rzeszowie. Fot. Skanska

Kładkę reklamowano jako wyjątkową w skali kraju, ale nie tylko z uwagi na kształt (okrągły ustrój nośny i skośne podpory), lecz również ze względu na wyposażenie: specjalnie hartowane i klejone szkło dla balustrady, obudowane szyby windowe, iluminacja świetlna całego obiektu, pomost z afrykańskiego drewna.

Kładkę w Rzeszowie zaprojektowano na kształt pierścienia o średnicy zewnętrznej 39,2 m. Kładka znalazła się na wysokości 5,5 m nad poziomem terenu. Została posadowiona na wierconych żelbetowych palach o długości 12,5 m i średnicy 60 cm. Schody i pochylnie posadowiono na palach o zmiennej długości od 8,5 do 11 m i średnicy 40 cm. Podpory wykonano ze stalowych rur o średnicy 24,5 cm wypełnionych specjalnym betonem.

 1. Kładka w Czapielsku

Ma zaledwie 12 m długości, ale zasługuje na wyróżnienie, gdyż jest to pierwsza w Polsce kładka z nawierzchnią kompozytową. Wcześniej kompozytowe nawierzchnie wykorzystywano m.in. do budowy przyszpitalnych lądowisk dla helikopterów. Obiekt w Czapielsku do użytku oddano w 2017 r. Stanowi poszerzenie istniejącego mostu przez Reknicę o wspornik chodnikowy. Kładka została zamontowana wzdłuż tego mostu.

Kładka w Czapielsku. Fot. kolbudy.pl Kładka w Czapielsku. Fot. kolbudy.pl

Projektantem konstrukcji kładki w Czapielsku był dr inż. Krzysztof Wąchalski, w którego pracowni powstały m.in. projekt mostu wantowego przez Martwą Wisłę w Gdańsku oraz mostu przez Wisłę w Toruniu.

Jest to innowacyjne rozwiązanie poszerzenia mostu o chodnik dla pieszych i rowerzystów. Polega ono na zastosowaniu do budowy pomostu nowoczesnych materiałów kompozytowych tzn. włókna szklanego zatopionego w żywicy. Innowacyjne rozwiązanie poszerzenia istniejącego mostu z użyciem kompozytów to pierwszy taki przypadek w Polsce, i jak mi wiadomo, jedyny także na świecie – tłumaczył w 2017 r. na łamach Dziennika Bałtyckiego Krzysztof Wąchalski.

Dodajmy, że, zgodnie z wyliczeniami, kompozyty są około cztery razy lżejsze od stali i nie wymagają żadnego zabezpieczenia antykorozyjnego.

 1. Zwodzona kładka AGH

W zestawieniu postanowiliśmy umieścić także zwijaną kładkę dla pieszych, którą skonstruowali studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH). O wynalazku poinformowano w październiku minionego roku. Inspiracją dla studentów z Krakowa był most Rolling Bridge w Londynie. Konstrukcja studentów, o wymiarach: 3,35 m długości i 0,5 m szerokości, zasilana jest 14 siłownikami elektrycznymi. Stalowa kładka ma aż siedem stopni swobody, tym samym kształtować ją można na 127 sposobów.  

Zwodzona kładka AGH. Fot. AGH Zwodzona kładka AGH. Fot. AGH

Zwykłe mosty zwodzone mają jeden stopień swobody, czyli jeden przegub. Takich konstrukcji np. nad ciekami wodnymi jest mnóstwo. Ta kładka jest bardzo trudna pod względem mechanicznym. Co więcej, jeśli chodzi o warunki projektowe, które trzeba spełnić, są to: budowlane – wszystkie związane z bezpieczeństwem, bo muszą po nich chodzić ludzie, i mechaniczne – związane z zasilaniem i elektroniką – tłumaczył dr inż. Henryk Ciurej.


Jak poinformowała nas Natalia Bujak z biura prasowego AGH, jeśli chodzi o kładkę, był to projekt naukowy studentów i, póki co, nie znalazł jeszcze komercyjnego zastosowania, nie trafił do sprzedaży bądź produkcji. Być może w przyszłości będzie to możliwe.

 1. Kładka w Mikołajkach

Kładkę do użytku oddano pod koniec czerwca 2016 r. Przeprawa połączyła jeziora Tałty i Mikołajskie, powstała w miejsce starej, 40-letniej konstrukcji. Kształtem przypomina żagiel.

Kładka w Mikołajkach. Fot. gotowski.pl Kładka w Mikołajkach. Fot. gotowski.pl

Pylon kładki tworzą dwa elementy przypominające dwie litery „I”. Pomost z pylonem połączyło osiem par want. Budowa kładki w Mikołajkach kosztowała niespełna 6,5 mln zł.


 

 1. Kładki nad Zakopianką

W tym wypadku w jednym miejscu postanowiliśmy uszeregować kładki nad tzw. Zakopianką. Otóż nad trasą łączącą Kraków z Zakopanem, na odcinku między Krakowem a Myślenicami, w ciągu ostatnich 10 lat oddano do użytku sześć kładek. Powstały w Gaju, Mogilanach oraz po dwie w Głogoczowie i Jaworniku.

Jedna z kładek nad Zakopianką. Fot. GDDKiA Jedna z kładek nad Zakopianką. Fot. GDDKiA

Kładki nad Zakopianką wybudowano w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Trasą od Głogoczowa do Myślenic średnio przejeżdża ponad 30 tys. pojazdów na dobę, przy czym ruch na tzw. Zakopiance rośnie – w ciągu kilku lat zwiększył się o 3 tys. pojazdów na dobę.

 1. Rowerowa kładka nad Popradem

4,7 mln zł kosztowała budowa kładki rowerowej nad Popradem. Obiekt połączył Stary Sącz i Nowy Sącz.

Rowerowa kładka nad Popradem. Fot. malopolska.pl Rowerowa kładka nad Popradem. Fot. malopolska.pl

Co prawda w tym miejscu, przy normalnym poziomie wody, koryto Popradu ma 55 m, jednak w odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu znajdują się wysokie na 2 m skarpy, więc kładka musiała być dłuższa. Obiekt ma 130 m długości oraz 2,5 m szerokości użytkowej.

Kładka nad Popradem to część liczącej niemal 6 tys. km trasy EuroVelo 11, którą będzie można podróżować przez całą Europę.

 1. Kładki nad autostradą A1

31 października 2018 r. oddano do użytku 150-tonową kładkę dla pieszych nad autostradą A1 w miejscowości Przywieczerzyn pod Włocławkiem. Budowa kosztowała 6,5 mln zł. Kładka ma niemal 50 m długości, 14 m wysokości oraz 3 m szerokości.

Kładki nad autostradą A1. Fot. GDDKiA Kładki nad autostradą A1. Fot. GDDKiA

Dzięki budowie kładki uczniowie z pobliskich miejscowości mogą bezpiecznie dostać się do Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Przywieczerzynie.

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane na świecie [2018]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia