Celem konferencji była nie tylko prezentacja osiągnięć architektury i inżynierii w budowie kładek dla pieszych, ale także dyskusja na temat kosztów ich budowy, estetyki, jakości i doboru materiałów oraz stosowanej technologii. Myśl przewodnia wrocławskiego spotkania koncentrowała się na atrakcyjności konstrukcji przy rozsądnych kosztach.

Propagowanie tematyki związanej z budową kładek dla pieszych jest coraz powszechniejsze na całym świecie i coraz większy nacisk kładziony jest na uwypuklanie ich roli w kształtowaniu rozwoju gospodarczego oraz kulturalnego.

Konferencję skierowano do badaczy, inżynierów, projektantów, architektów, a także studentów zainteresowanych najnowszymi wynikami badań i rozwoju w zakresie różnych problemów związanych z budową kładek.

Komitetowi organizacyjnemu przedłożono 216 referatów, z których zaakceptowane zostały 162 prace przygotowane przez autorów z 38 krajów. Zebrano je w publikację wydaną w języku angielskim i przekazano uczestnikom konferencji. Poszczególne referaty podzielono na kilka grup: wykłady plenarne; inspiracje i ograniczenia w projektowaniu kładek dla pieszych; kładki dla pieszych ponad szlakami komunikacyjnymi; kładki dla pieszych a środowisko; miejskie kładki dla pieszych; badania, analizy i projektowanie; ruchome kładki dla pieszych; innowacyjne materiały w budowie kładek; dynamika kładek; eksploatacja, utrzymanie i rewitalizacja kładek dla pieszych. 

Konferencja była świetną okazją do spotkania specjalistów z branży z całego świata i dawała możliwości wymiany opinii oraz omówienia trendów kształtujących budownictwo związane z kładkami dla pieszych.

Dobrą tradycją jeszcze z poprzednich edycji konferencji są warsztaty, które zorganizowano we Wrocławiu 5 lipca. Warsztaty były przeznaczone dla wszystkich, którzy chcieli rozszerzyć swoją wiedzę i zainteresowania. Ich głównym tematem były nowoczesne rozwiązania materiałowe dla budowy kładek. Jakkolwiek niezaprzeczalnie przy wznoszeniu takich obiektów dominuje stal i beton, to zwracano uwagę na szeroką gamę innych wykorzystywanych i możliwych do zastosowania komponentów.

Odbywająca się w cyklu trzyletnim impreza Footbridge po raz pierwszy zorganizowana została w Polsce, a poprzednie trzy edycje konferencji wydarzyły się w Paryżu (2002 r.), Wenecji (2005 r.) i Porto (2008). Kolejną zaplanowano na rok 2014, a miejscem spotkania będzie Londyn.

Zobacz fotogalerię