6,5 mln zł kosztowała budowa kładki wstęgowej nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim (woj. dolnośląskie). To jedna z trzech tego typu konstrukcji w Polsce (ale najdłuższa i jedyna wieloprzęsłowa). Na świecie takich przepraw jest zaledwie kilkanaście. Kładka została oddana już do użytku.
Fot. Strabag Polska
- Do budowy kładki użyto ponad 1000 ton betonu
- Łączna długość lin nośnych wynosi 500 m
- W miejscach przeznaczonych do odpoczynku można skorzystać np. z lunety
Kładka wstęgowa w Zagórzu Śląskim zastąpiła mającą ponad 50 lat i będącą w złym stanie technicznym konstrukcję wiszącą na stalowych linach, która mierzyła prawie 113 m. Nowy obiekt ma 126 m długości, szerokość pomostu waha się od 2,4 m do 4,9 m w miejscach platform widokowych, a teoretyczna rozpiętość dwóch przęseł wynosi 80 m i 22 m. Powierzchnia użytkowa kładki to 325 m2, a tylko części wiszącej – 250 m2 pomostu.
Obiekt posadowiono na dwóch podporach brzegowych oraz jednej pośredniej. Do utwierdzenia podpór w skale użyto 76 kotew gruntowych i mikropali o łącznej długości około 1,3 km. Do budowy wykorzystano ponad 1000 ton betonu, około 85 ton stali zbrojeniowej oraz ponad 18 ton stali sprężającej.
Fot. Strabag Polska
Na ustrój nośny nowej kładki składają się cztery liny, z których każda powstała z 31 splotów L15,6 mm ze stali sprężającej w rurach osłonowych z HDPE, na których ułożono żelbetowe prefabrykaty pomostu długości 1 m lub 2 m. Łączna długość lin nośnych to 500 m. Pomost wykonano z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych. Masa pojedynczych elementów wynosi od 1,6 tony do 3,9 tony. Pomost montowany był przy użyciu dźwigów: po wypełnieniu styków między prefabrykatami liny naciągnięto (sprężenie pomostu na poziomie około 20 MPa).
Taki sposób montażu pomostu to innowacyjne rozwiązanie. Jak poinformowała firma Strabag, która zbudowała kładkę wstęgową w Zagórzu Śląskim, liny nośne nie są zespolone ze wstęgą pomostu, jak w przypadku dotychczasowych realizacji, lecz pełnią także rolę zewnętrznych kabli sprężających żelbetowy pomost. Bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym kładki jest jej posadowienie i konieczność przeniesienia znacznych sił poziomych odrywających skrajne podpory od podłoża.
Fot. Strabag Polska
Fot. Strabag Polska
Na środku głównego przęsła znajdują się poszerzenia pomostu, które zaplanowano jako miejsce do odpoczynku czy podziwiania krajobrazu (można skorzystać z lunety, w ławkach zamontowano urządzenia odtwarzające np. szum wody).
Przeczytaj także: Remont ponad 120-letniej kładki w Szczecinie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.