Przyzwyczailiśmy się już do inteligentnych lodówek, piekarników, a zwłaszcza pojazdów. Czy jednak most może być w jakimś stopniu „smart”? Kanadyjscy architekci udowodnili, że tak.
Fot. Jacques Cartier & Champlain Bridges Incorporated
Projekt Living Connections to część programu uświetniającego obchody 375. rocznicy założenia miasta Montreal (prowincja Quebec) oraz 150. rocznicę kanadyjskiej konfederacji, przez część historyków uznawaną za początek kanadyjskiej państwowości.
W ramach projektu, na moście Jacquesa Cartiera – przeprawie o długości 2725 m (3425, 6 m z drogami dojazdowymi) i szerokości 22 m, łączącej Montreal Island z południowym brzegiem Longueuil – został zainstalowany inteligentny system oświetlenia, połączony z internetem.
Inauguracyjny pokaz świetlny trwał pół godziny, teraz instalacja działa zgodnie z założeniami programu dostosowanego do pór roku i tzw. energii miasta: budzi się o zachodzie słońca, a gaśnie o jego wschodzie.
Dlaczego jednak most został nazwany pierwszym na świecie mostem połączonym [z siecią]? Otóż intensywność, szybkość oraz zagęszczenie świetlnych iskier będzie zależało od tego, jak często Montreal będzie wspominany na Twitterze. Każdy nowy tweet opatrzony takimi hasztagami, jak: #IlluminationMtl, #375MTL, #Montréal, #Mtl and #Mtlmoments będzie wychwytywany przez system oświetlenia i przetwarzany w ruchomy błysk światła w kolorze danego dnia. Jeśli tweet zostanie polubiony, ruch błysku rozszerzy się. Jeśli zostanie podany dalej, przyspieszy. Jeśli nie – po kilku minutach zniknie.
Wraz ze zmianami pór roku będą zmieniać się i światła – zgodnie z 365-dniowym kalendarzem kolorów. Dzień po dniu, serce mostu stopniowo będzie zmieniać się z żywej, wiosennej zieleni przez energetyczny letni pomarańcz i bogatą jesienną czerwień w mroźny, zimowy niebieski.
Dzięki tej unikatowej technologii interaktywnej, Living Connections połączy wszystkich z tętnem Montrealu i jego mieszkańców oraz energią miasta – powiedział Martin Coiteux, minister regionu. Stanie się też sygnaturą naszego miasta – dodał.
Co godzinę w nocy będzie można podziwiać również inne komunikaty przetłumaczone na sekwencje świetlne: pogodę, dane o ruchu drogowym, najważniejsze informacje dnia, wydarzenia i in. Każda kategoria będzie mieć swoją barwę: społeczeństwo – czerwoną, środowisko – zieloną, technologia – jasnoniebieską, biznes – szarą, sport – niebieską, instytucje – różową, kultura – fioletową. O północy most wyświetli po kolei wszystkie 365 kolorów, w poszukiwaniu koloru kolejnego dnia. O świcie – zawsze przywita mieszkańców kolorem nieba.
Projekt Living Connections zarządzany jest przez Jacques Cartier & Champlain Bridges Incorporated; za pomysł odpowiedzialna jest firma Moment Factory, współpracująca z sześcioma pracowniami oświetlenia i multimediów: Ambiances Design Productions, Atomic3, Éclairage Public / Ombrages, Lucion Média, Réalisations oraz UDO Design. Funkcję inżyniera projektu sprawuje konsorcjum WSP-Aecom, a system oświetlenia zainstalowała firma Pomerleau.
Zapraszamy do zapoznania się z kolorową galerią (poniżej) oraz fragmentem show inauguracyjnego:
Przeczytaj także: Gdańsk: wkrótce przetarg na budowę "Biskupiej Górki"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.