Jest to największa inwestycja w historii miasta Konina. Kosztowała ponad 200 mln zł, przy czym 75 proc. tej kwoty pozyskaliśmy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 25 proc. to wkład własny miasta - poinformował prezydent Konina Kazimierz Pałasz. Dodał, że w kolejnym etapie planowana jest budowa obwodnicy, będącej nowym przebiegiem przechodzącej przez miasto drogi krajowej 25. Przewiduje się, że obwodnica i nowy most przejmą nawet 80 proc. dotychczasowego ruchu na trasie południe - północ, tworząc wygodniejszy dojazd do terenów inwestycyjnych w rejonie autostrady A2.

Zmodernizowany odcinek drogi z mostem ma blisko 6,5 km. Najefektowniejszy jest północny odcinek inwestycji, czyli estakada z 17 przęsłami i wkomponowanym w nią mostem podwieszanym na pylonach. Według gospodarzy miasta most będzie tani w eksploatacji, bo jego konstrukcja opiera się na koncepcji kablobetonowej i nie wymaga cyklicznego remontowania, ponieważ nie ma praktycznie żadnych elementów stalowych.

Wykonawcą realizowanego w latach 2006-2007 projektu jest, należące do międzynarodowego koncernu Bilfinger Berger AG konsorcjum, które tworzą: Hydrobudowa-6, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych oraz Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych.