• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższe mosty drogowe w Europie

Opublikowano: 06-04-2020 Źródło: inzynieria.com

Któy most jest najdłuższy? Przez wiele lat portugalski most im. podróżnika Vasco da Gamy mógł poszczycić się mianem najdłuższego. Teraz wyparła go z pierwszego miejsca przeprawa wybudowana w Rosji i na Ukrainie. Jakie kraje mogą pochwalić się jeszcze tak imponującymi obiektami?


Zdjęcie ilustracyjne. Most drogowy w Norwegii. Fot. Adobe Stock Zdjęcie ilustracyjne. Most drogowy w Norwegii. Fot. Adobe Stock

Budowa Mostu Krymskiego. Fot. twitter.com/Крымский мост Budowa Mostu Krymskiego. Fot. twitter.com/Крымский мост

 1. Most Krymski, Rosja/Ukraina – 19 km - najdłuższy most w Europie

Most Krymski (ros. Крымский мост) został zbudowany pomiędzy Anapą w Kraju Krasnodarskim a krymskim Symferopolem. Przeprawę poprowadzono od półwyspu Taman, następnie wzdłuż istniejącej 5-kilometrowej tamy i wyspy Tuzli. Dalej przecina on Cieśninę Kerczeńską, na północ od przylądka Ak-Burun. Pod mostem przepływać mogą statki. Łukowe przęsła przeprawy (o długości 227 m) znajdują się na wysokości 35 m nad lustrem wody, tak by nie zakłócać żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej.

Ma aż 19 km – budowa tak imponującego pod względem długości obiektu ma zapewnić Rosji swobodę w transporcie zarówno ludzi, jak i towarów. Obiekt miał być wspólnym dziełem Rosjan i Ukraińców, jednak Rosjanie zaanektowali Krym i samodzielnie zbudowali kontrowersyjny most.

Część drogową mostu otwarto w maju 2018 r., a kolejową w grudniu 2019 r.

 1. Ponte de Vasco da Gama, Portugalia – 17,2 km

Most Vasco da Gamy w Portugalii. Fot. Adobe Stock Most Vasco da Gamy w Portugalii. Fot. Adobe Stock

Najdłuższy most w Europie i jeden z najdłuższych mostów drogowych na świecie znajduje się w Portugalii przez rzekę Tag. Łączy on okolice Lizbony (miejscowość Sacavém) z miejscowością Montijo. Most powstał ponad 20 lat temu, w 1998 r., w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

Jego długość to 17,2 km, z czego 4,8 km to wiadukty dojazdowe i węzły. Z uwagi na często występujące w regionie trzęsienia ziemi, został odpowiednio wzmocniony. 

 1. Ponte da Lezíria, Portugalia – 12 km

Ponte da Leziria. Fot. Wikimedia Commons Ponte da Leziria. Fot. Wikimedia Commons

Ostatnie miejsce na podium również należy do portugalskiej przeprawy. Ponte da Lezíria jest obiektem o konstrukcji kratownicowej, zbudowanym nad rzekami Tag i Sorraia między Carregado i Benavente, na północny wschód od Lizbony, stolicy Portugalii. Jego główne przęsło ma 972 m długości.

Most budowany był przez niecałe dwa lata (21 miesięcy), oddano go do użytku w lipcu 2007 r. Poprowadzono nim sześć pasów drogowych, z ograniczeniem prędkości do 120 km/godz.

 1. Most nad Sundem / Öresund/Øresund Bridge, Szwecja/Dania – 7,85 km

Przeprawa nad cieśniną Öresund jest połączeniem mostu kolejowego i autostradowego. Łączy Szwecję i Danię od wybrzeża Szwecji do sztucznej wyspy Peberholm w środkowej części cieśniny (od Peberholm do duńskiej wyspy Amager poprowadzony został tunel). 

Jest to most drogowo-kolejowy, łączący dwa duże obszary metropolitalne: Kopenhagę, stolicę Danii oraz szwedzkie miasto Malmö. Jednocześnie, łączy sieć drogową i kolejową Półwyspu Skandynawskiego z sieciami Europy Środkowej i Zachodniej. Poprowadzono nim także kabel do transmisji danych. Oddano go do użytku w 2000 r., budowa trwała 5 lat.

 1. Great Belt Fixed Link/Storebæltsforbindelsen/ Most Wschodni. Dania – 6,79 km

Most przez Wielki Bełt. Fot. Adobe Stock Most przez Wielki Bełt. Fot. Adobe Stock

Great Belt Fixed Link to połączenie drogowo-kolejowe o długości łącznej 18 km, na które składa się most (o długości 6,79 km), tunel i kolejny most pomiędzy Sprogø i Funenią. Most o konstrukcji podwieszanej, spina cieśninę Wielki Bełt od strony wschodniej. Zastąpił połączenie promowe w 1998 r. Od tego czasu przeprawa trwa 10 min, a nie, jak wcześniej, około godziny. Przeprawę wyposażono w prześwit dla statków o wysokości 65 m.

 1. Great Belt Fixed Link/Storebæltsforbindelsen/ Most Zachodni, Dania – 6,61 km

Drugi z mostów wchodzących w skład przeprawy spinającej cieśninę Wielki Bełt. Ma prześwit pionowy dla statków o wysokości wynoszącej 18 m. W rzeczywistości są to dwa oddzielne, przylegające do siebie mosty: północny obsługuje ruch kolejowy, a południowy – ruch drogowy. Filary tych dwóch mostów opierają się na wspólnych fundamentach poniżej poziomu morza. Most Zachodni budowano w latach 1988–1994.

 1. Most Öland / Ölandsbron, Szwecja – 6,07 km

Ölandsbron latem. Fot. Adobe Stock Ölandsbron latem. Fot. Adobe Stock

To most drogowy łączący Kalmar (Szwecja kontynentalna) z Färjestaden na wyspie Öland. Jest podparty na 156 filarach, a na jego zachodnim krańcu znajduje się charakterystyczny garb, który został zaprojektowany, aby zapewnić pionowy prześwit dla żeglugi (o wysokości 36 m).

Nieco na południe od zachodniego krańca mostu znajduje się mały drewniany most dla pieszych i rowerzystów, o długości około 150 m.

Choć najdłuższym w kraju obiektem mostowym jest przeprawa transgraniczna łącząca go z Danią, Ölandsbron jest najdłuższym mostem w całości znajdującym się na terytorium Szwecji.

 1. Most Prezydencki, Rosja – 5,83 km

Most Prezydencki, Rosja. Fot. Adobe Stock Most Prezydencki, Rosja. Fot. Adobe Stock

Президентский мост to przeprawa kratownicowa przez Wołgę w Obwodzie Uljanowskim w Rosji, łącząca miasto Uljanowsk ze wschodnią częścią regionu. Jest to drugi, po moście Krymskim, najdłuższy most w Rosji. Wraz z poprowadzonym nim odcinkiem autostrady ma niemal 13 km długości.

Powstał jako przeprawa mająca zastąpić Most Uljanowski, zbudowany na początku XX w. Projektowanie obiektu rozpoczęto w 1980 r., a budowę sześć lat później. Pierwsze przęsło zbudowano w 1992 r., do eksploatacji most włączono w 2009 r. Wartość projektu wynosiła w 2008 r. 38,4 mld rubli.

 1. Most Zeeland / Zeelandbrug, Holandia – 5,02 km

Przeprawa Zeeland jest najdłuższym mostem w Holandii. Obiekt obejmuje ujście rzeki Oosterschelde, łączy on wyspy Schouwen-Duiveland i Noord-Beveland w prowincji Zeeland.

Most był zbudowany w latach 1963–1965. a w momencie ukończenia realizacji projektu był najdłuższym mostem w Europie. Składa się z 48 przęseł o długości 95 m, 2 przęseł o długości 72,5 m i przęsła ruchomego o szerokości 40 m.

Prowincja Zeeland pożyczyła pieniądze na budowę mostu. Pożyczka została spłacona poprzez pobieranie opłat za przejazd przez pierwsze 24 lata eksploatacji.

 1. Most przez Zatokę Amurską, Rosja – 4,3 km

Amur Bay Bridge. Fot. Wikimedia Commons Amur Bay Bridge. Fot. Wikimedia Commons

Nisko położony most belkowy rozpościerający się nad Zatoką Amurską jest de facto czteropasmową autostradą, niemal położoną na wodzie. Łączy wyspy De Friz i Muravyov Amurskiy z Władywostokiem. Budowa mostu została sfinalizowana tuż przed spotkaniem w ramach Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), które odbyło się we Władywostoku w 2012 r.

Betonowe elementy konstrukcyjne mostu zostały poddane obróbce materiałami krystalicznymi w celu zapewnienia odporności na przenikanie chlorków ze słonej wody.

Przeczytaj także: Najstarsze mosty w Polsce. Gdzie się znajdują?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!