Dwupoziomowy most (pod poziomem samochodowym znajduje się linia kolejowa) został otwarty 1 lipca 2000 r. a pierwsze 10 mln pojazdów skorzystało z niego do lipca 2003 r.. Liczbę 20 mln odkreślono w październiku 2005 r., a 30 mln - w lipcu 2007 r.
Tym samym w ciągu blisko 9 lat przez most przejechało około 95 mln pasażerów aut oraz 48 mln osób korzystających z linii kolejowej.
W ciągu dnia nad cieśniną Sund przejeżdża średnio 19 700 ciężarówek i samochodów osobowych.

Most ma długość 7 945 m. Jest też obiektem o największej wysokości (57 m) od powierzchni morza i stanowi część długiej na 15,9 km przeprawy. Na przeprawę tę składają się, obok odcinków znajdujących się na lądzie, czterokilometrowy podmorski tunel przy duńskim brzegu i odcinek drogowy prowadzący przez sztucznie usypaną wyspę Pepparholmen.
Pod najwyższym, środkowym przęsłem mogą przepływać statki morskie. Przęsło to jest odcinkiem tzw. mostu wantowego a jego liny podtrzymują dwa pylony o wysokości po 203,3 m.

Koszt przejazdu auta osobowego przez most w jedną stronę to około 120 zł a bilet kolejowy kosztuje około 35 zł.

Z uwagi na coraz większe zatłoczenie na moście, rozważana jest koncepcja budowy drugiego mostu przez cieśninę Sund lub podmorskiego tunelu. Takiego rodzaju połączenie mogłoby powstać między miastami Helsingoer po duńskiej i Helsingborg po szwedzkiej stronie.