O rychłym przyznaniu dotacji poinformowała wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Stolica ma przyznane 340 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To ponad jedna trzecia kwoty potrzebnej na budowę przeprawy. Firma Pol-Aqua, którą w zeszłym tygodniu wybrano w przetargu, zbuduje most za 977 mln zł. Ta dotacja będzie większa niż na bielański odcinek pierwszej linii metra, na który dostaliśmy 320 mln zł - cieszy się Michał Olszewski, szef miejskiego biura funduszy europejskich. Ratusz ma powody do zadowolenia, bo po raz drugi zaoszczędzi na wydatkach na most. Pierwsze oszczędności wyszły przy przetargu - najkorzystniejsza oferta okazała się o blisko 180 mln zł tańsza, niż to założono w kosztorysie.

Dzięki dodatkowemu zastrzykowi pieniędzy na inne inwestycje będzie można w sumie przesunąć ponad pół miliarda złotych. Na co konkretnie? Zapewne głównie na centralny odcinek drugiej linii metra. W tym przypadku brakuje blisko 400 mln zł. - Trzeba jeszcze poczekać z konkretnymi zmianami w budżecie. Najpierw musi zostać rozstrzygnięty przetarg na drugą linię metra. Po pierwszych miesiącach tego roku będzie też wiadomo, jak kształtują się wpływy z podatków - przewiduje Marcin Ochmański z biura prasowego ratusza.

Budowa mostu Północnego może się zacząć za kilka tygodni, o ile nie będzie protestów przegranych firm. Odwołania wobec wyników przetargu wolno jeszcze składać do piątku. Trasa mostu Północnego między Wisłostradą na Bielanach i Modlińską na Białołęce ma być gotowa na przełomie 2011 i 2012 r.