Nowa przeprawa mostowa połączy dwie dzielnice: Bielany i Białołękę. W ramach inwestycji powstaną dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę, chodniki, ścieżki rowerowe oraz trasa tramwajowa. Budowa trasy Mostu Północnego pochłonie ok. 977 mln zł. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że cena ta jest o 200 mln zł niższa niż zakładało miasto, i o 600 mln zł niż ta z unieważnionego wcześniej przetargu. Aż 200 mln zł na ma pochodzić ze środków unijnych.

Wojewoda powiedział z kolei, że pozwolenie na budowę zostało wydane bardzo szybko - w ciągu 44 dni, a podstawowa dokumentacja liczyła 80 tomów - PAP. Zaznaczył także, że decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Pierwszy etap budowy trasy mostu będzie przebiegał od ul. Modlińskiej do ul. Pułkowej (ok. 3,4 km), a drugi - od ul. Pułkowej do tzw. Węzła Młociny przy ul. Kasprowicza (ok. 1 km). Prace na trasie Mostu Północnego zapoczątkowano w 2008 r., kiedy to przed sezonem lęgowym ptaków wycięto lub przesadzono drzewa i krzewy rosnące na trasie przebiegu nowej przeprawy.