Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem będzie postawienie mostów przez Wisłę i Drwęcę. Podtoruńska przeprawa nad nurtem Wisły zostanie zbudowana metodą nawisową. Na istniejących podporach robotnicy najpierw zmontują tzw. segmenty startowe, a następnie po obu stronach będą doklejali kolejne fragmenty mostu (o dł. ok. 4 m każdy). Z kolei nad terenami zalewowymi zastosują metodę nasuwania podłużnego - na obu przyczółkach postawią wytwórnie elementów, które będą sukcesywnie wypychane, aż dotrą do nurtu rzeki. Prace prowadzi konsorcjum Skanska-NDI na zlecenie spółki Gdańsk Transport Company.

Praca wre także przy przeprawie na Drwęcy. W tym miejscu droga szybkiego ruchu zostanie dostosowana do standardów autostrady. Ponadto, oprócz prac związanych z budową przepraw drogowcy planują organizację ruchu na moście autostradowym podczas wznoszenia jego drugiej nitki, oraz kończą układanie dróg technologicznych, zapewniających dojazd do placu budowy.

Obecnie przy budowie A1 pracuje ponad 700 osób. Konsorcjum Skanska-NDI współpracuje z 35 firmami z regionu - informuje "Gazeta Wyborcza Toruń".

Autostrada A1 z Nowych Marz do Torunia będzie gotowa w 2011 r. W ciągu tych lat drogowcy zbudują 51,72 km nowej dwupasmowej drogi z Nowych Marz do Lubicza i zmodernizują 10,7 km trasy z Lubicza do węzła w Czerniewicach. Ponadto w ramach tego projektu w Grudziądzu powstanie najdłuższy w Polsce most przez Wisłę. Cały projekt wyceniono na ponad 1 mld EUR.