Na plac budowy firma POL-AQUA S.A. sprowadziła pierwszą palownicę do wykonywania pali pod przyczółki mostowe. Maszyna jest przygotowywana do pracy i w ciągu kilku dni zostanie uruchomiona. Będzie to oznaczało rozpoczęcie kolejnego etapu budowy – rozpoczną się właściwe prace mostowe. Warto wspomnieć, że każdy przyczółek usadowiony będzie na grupie pali wwierconych w ziemię. W skrócie wygląda to tak, że palownica wierci dziurę w ziemi, następnie umieszczane jest w to zbrojenie i zalewane betonem. W tym przypadku będą to pale średnicy 150 cm i długości do 15 metrów, których po około 60 sztuk zostanie wwierconych w ziemię po obydwu stronach rzeki.
Na Bielanach postępują również prace związane z wprowadzaniem w ziemię kolumn żwirowych. Wykonano już prawie 40% prac – na około 6 tys. kolumn żwirowych o łącznej długości 68 kilometrów wprowadzono w ziemię już ponad 26 kilometrów. Prace potrwają do drugiej połowy sierpnia - podał portal Inzynier Budownictwa.

Sukcesywne zwiększanie ilości pracowników na placu budowy wynika z tempa zaplanowanych prac. Naturalne dla tego typu inwestycji jest to, że mniejsza ilość osób kierowana jest do robót ziemnych, które prowadzone były do tej pory. Przy tych pracach wykorzystywany jest głównie sprzęt przeznaczony do tego typu robót. Planowane zwiększanie ilości pracowników operujących na budowie Trasy Mostu Północnego wynika z rozpoczęcia w najbliższym czasie wykonywania pierwszych prac mostowych.