Świąteczna sesja naukowa o tematyce drogowo–mostowej, podobnie jak w latach poprzednich, dotyczyła przepustów i przejść dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym. Poruszone na niej zagadnienia obejmowały materiały i technologie w zakresie budowy, wyposażenia oraz utrzymania przepustów i przejść dla zwierząt. Tematyka ta ma obecnie ogromne znaczenie z powodu rozwoju naszej infrastruktury komunikacyjnej: budowy autostrad, dróg ekspresowych, przebudowy linii kolejowych, a także kolei dużych prędkości.

Komitetowi organizacyjnemu sesji naukowej jak co roku przewodniczył dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. UZ, w prezydium natomiast zasiadali: prof. dr hab. inż. Józef Głomb, dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała, prof. PG, dr hab. inż. Janusz Szelka, prof. UZ oraz mgr inż. Jerzy Howis. Jubileuszową świąteczną sesję naukową patronatem medialnym objął m. in. nasz magazyn „Geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz branżowy portal www.inzynieria.com.

Po uroczystym powitaniu gości i otwarciu spotkania rozpoczęto I Sesję „Czerwoną”, która dotyczyła części teoretycznej omawianego zagadnienia. Poruszono na niej tematy związane z posadowieniem przepustów, przedstawiono analizę techniczno-ekonomiczną współczesnych rozwiązań przepustów oraz zasady ich projektowania i kontroli z wykorzystaniem m. in. skaningu laserowego.

Podczas II Sesji „Niebieskiej”, dotyczącej problematyki wykonawstwa i materiałów, poruszone zostały tematy nowoczesnych rozwiązań w infrastrukturze podziemnej betonu i żelbetonu, zasadności stosowania systemów kanalizacyjnych posiadających dopuszczenie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w ciągach komunikacyjnych a także mikrotunelingu z częściowo otwartą głowicą jako technologii do budowy przejść/tuneli.

Kolejną sesją była „Zielona” pod nazwą „Przejścia dla zwierząt i ekologia”, podczas której poruszono problem zastosowania rur z CC-GRP w przejściach dla zwierząt i przepustach drogowych i kolejowych, omówiono projektowanie, budowę i utrzymanie przejść dla zwierząt w infrastrukturze komunikacyjnej, systemy oczyszczania wód opadowych ujmowanych z nawierzchni oraz ich zagospodarowanie, a także metody przywracania ciągłości biologicznej cieku na przykładzie projektu retencji górskiej.

Sesją zamykającą obrady była IV Sesja „Czarna”, podczas której poruszane zagadnienia oscylowały wokół tematu renowacji omawianych konstrukcji. Kluczowymi kwestiami były naprawa, wzmocnienie i uszczelnienie przepustów drogowych a także bezwykopowe metody ich renowacji. Każdą z sesji zamykała dyskusja, podczas której uczestnicy mieli okazję do wymiany swoich opinii i doświadczeń.

Organizatorzy uznali tematykę przepustów i przejść dla zwierząt za szczególnie istotną z uwagi na sukcesywne podnoszenie standardów utrzymania infrastruktury komunikacyjnej, a także planowane inwestycje w tym zakresie. Wprowadzanie nowych technologii i rozwiązań materiałowych w tej dziedzinie ma na celu podniesienie bezpieczeństwa użytkowników i zwiększenia trwałości budowli, przy jednoczesnym zapewnieniu współdziałania z naturą. Sponsorami tegorocznego wydarzenia były firmy: Mc Bauchemie sp. z o.o., HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o., Hobas System Polska sp. z o.o., Keramo – Steinzeug N.V., Per Aarsleff Polska sp. z o.o., Polyteam sp. z o.o., „Sanimet” Częstochowa oraz ZPB Kaczmarek sp. z o.o..

Tegoroczną jubileuszową Sesję, która zgromadziła liczne grono specjalistów i była okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy, zakończono jak corocznie dzieleniem się opłatkiem i życzeniami świątecznymi. Wieczorem kontynuowano spotkanie podczas uroczystej kolacji, gdzie nadal w kuluarach toczyły się branżowe rozmowy.
W imieniu organizatorów zapraszamy już na przyszłoroczną, XI Świąteczną Drogowo-Mostową Żmigrodzką Sesję Naukową.