W tegorocznym wydarzeniu prowadzonym przez panią Lidię Jazgar wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych, biur projektowych, firm związanych z branżą mostową, partnerskich organizacji, oraz świata nauki oraz mediów. Sponsorem platynowym wydarzenia była firma Tines SA, natomiast wśród sponsorów srebrnych znalazły się przedsiębiorstwa: IMB - Podbeskidzie sp. z o.o., Megachemie sp. z o.o, Mosty Chrzanów sp. z o.o., Mota-Engil Central Europe, PILETEST sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Radko sp. z o.o. oraz REKMA sp. z o.o. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. dwumiesięcznik „Geoinżynieria drogi mosty tunele”.

Kapituła złożona z przedstawicieli Zarządu Oddziału Małopolskiego Związku Mostowców RP przyznała nagrody w czterech kategoriach.

I tak tytuł Budowniczego Roku, przyznawany osobom, które przyczyniły się do wybudowania najbardziej prestiżowych obiektów mostowych, zdobył Wojciech Ciejka, który budowaniem mostów zajmuje się od 15 lat. Najważniejsze przedsięwzięcia, w których brał udział w ostatnim okresie, to m.in.: budowa mostu o konstrukcji podwieszonej przez rzekę Skawę w Zembrzycach o długości 243,95 m oraz budowa wiaduktu nad „Zakopianką” w Mogilanach o długości 67 m.

Nagrodę w kategorii Projektant Roku otrzymał Zbigniew Skoplak, który został uhonorowany za najciekawsze obiekty mostowe. Zwycięzca projektuje mosty już od 43 lat, a jego najnowsze projekty i realizacje to m.in.: most przez rzekę Wisłokę w miejscowości Łabuzie o długości 187,10 m oraz most przez rzekę San w miejscowości Zarzecze o długości 231,44 m.

Tegorocznym laureatom nagrody w kategorii Menadżer Roku, którą otrzymują przedsiębiorcy związani z rynkiem świadczącym usługi dla segmentu budownictwa mostowego, zdobył Marek Drożdż. Jest on menadżerem od 11 lat, a wśród najnowszych zadań zrealizowanych przez niego w ostatnim okresie znalazły się m.in.: zastosowanie po raz pierwszy w Polsce dylatacji mechaniczno-bitumicznej na moście o konstrukcji podwieszonej przez rzekę Skawę w Zembrzycach o długości 243,95 m, a także zastosowanie dylatacji mechaniczno-bitumicznych na moście przez rzekę Słomkę w ciągu obwodnicy Podegrodzia.

Ponadto w trakcie gali przyznano wyróżnienie Stanisławowi Furmanowi, który budował obiekty mostowe przez ponad 50 lat, wykonywał prace projektowe i weryfikacyjne obiektów inżynierskich, jak również prowadził zajęcia ze studentami w zakresie projektowania mostów. Wśród zrealizowanych przez niego projektów znaleźć można m.in. most przez rzekę Wisłę w Nowym Brzesku o długości 606,30 m.

Tegorocznym laureatem Nagrody Specjalnej został Andrzej Różyński, który obok działalności naukowej i organizacyjnej na rzecz Politechniki Poznańskiej, prowadził bogatą działalność inżynierską. Uczestniczył jako inżynier, projektant lub konsultant w licznych projektach, m.in. w budowie: górskiej drogi w czeskich Karkonoszach, trzech mostów na Warcie w Poznaniu, infrastruktury Jeziora Maltańskiego w Poznaniu oraz zbiornika wodnego i elektrowni Porąbka-Żar. Wykonał wiele ekspertyz naukowych i opinii technicznych, w sumie napisał około 150 prac drukowanych, w tym trzy monografie i dwa podręczniki akademickie.

Galę wręczania nagród uświetnił recital pt. „Na prawo most, na lewo most, czyli miłość ci wszystko wybaczy” Beaty Rybotyckiej, Jacka Wójcickiego i Zbigniewa Wodeckiego. Po koncercie goście zaproszeni zostali na uroczysty bankiet.

Dzięki konkursom takim jak „Pontifex Cracoviensis” osiągnięcia branży mostowej są propagowane w całym kraju. Serdecznie gratulujemy Małopolskiemu Oddziałowi Związku Mostowców RP tak znakomitej inicjatywy.

Obejrzyj fotogalerię