Spotkanie zorganizował Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa oraz Związkiem Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki, Przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa dr hab. inż. Eugeniusz Hotała, prof. PWr oraz Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej, Przewodniczący Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak. Nasze Wydawnictwo objęło spotkanie patronatem medialnym.

Z uwagi na fakt, że w ciągu ostatnich lat w naszym kraju zostały pokonane wszystkie rekordy w zakresie rozpiętości przęseł i długości budowanych mostów, tegoroczne seminarium było poświęcone dyskusji na temat zrealizowanych obiektów i kierunków rozwoju polskiego mostownictwa. Celem spotkania było przybliżenie współczesnych rozwiązań projektowych i technologii budowy, a także wskazanie przyczyn opóźniających procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury liniowej.

Tematyka seminarium związana była z programem modernizacji infrastruktury komunikacyjnej w Polsce oraz inwestycjami Euro 2012. W jego trakcie poruszono zagadnienia m.in. aktualnych realizacji obiektów mostowych, drogowych i kolejowych, współczesnych technologii budowy przepraw, bezpieczeństwa konstrukcji w fazach budowy, a także monitoringu i rehabilitacji obiektów mostowych.

Ponadto tematyka referatów i dyskusji dotyczyła: projektowania i budowy przepraw z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych, rozwiązań konstrukcyjnych kształtowania współczesnych obiektów drogowych i kolejowych, zastosowania nowych materiałów w mostownictwie oraz uwarunkowań prawnych hamujących procesy inwestycyjne w budownictwie komunikacyjnym.

W ciągu dwóch dni odbyło się 5 sesji, podczas których wygłoszono wiele interesujących referatów. Sesja I dotyczyła mostów belkowych o dużych rozpiętościach przęseł, natomiast II była poświęcona konstrukcjom cięgnowym. W trakcie kolejnej sesji omawiano obiekty na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, a później – zagadnienia planowania i analizy. Ostatnia piąta sesja dotyczyła obiektów na autostradach.

Seminarium we Wrocławiu jak co roku cieszyło się dużym zainteresowaniem specjalistów związanych z branżą budownictwa mostowego. Uczestniczyli w nim nie tylko reprezentanci uczelni oraz instytutów badawczych, ale także inwestorzy oraz przedstawiciele firm wykonawczych i producenckich. Gratulujemy organizatorom udanego spotkania i jednocześnie już dziś zapraszamy na Wrocławskie Dni Mostowe, które odbędą się w listopadzie 2012 r. i będą poświęcone trwałości obiektów mostowych.

Obejrzyj fotogalerię