Most w Toruniu będzie się charakteryzować najdłuższymi w kraju przęsłami mostu łukowego (dwa przęsła o długości 270 m i 50 m wysokości każde; ich łączna waga to około 5,5 tys. t). Na potrzeby ich montażu opracowano innowacyjną metodę. Scalone na placu budowy łuki zostały zwodowane holownikami i wbudowane w miejsce docelowe na podporach stałych. Na potrzeby realizacji toruńskiej inwestycji opracowano system montażu przęseł przeprawy. Był to pierwszy w Polsce montaż tak ciężkich i równocześnie dużych elementów. Zadanie to zamierzano zrealizować w grudniu ubiegłego roku, jednak z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne operację trzeba było przełożyć. 

Przygotowania trwały od dawna

„W listopadzie ubiegłego roku zostały scalone pierwsze dwie części łuku przęsła nr 1 (strona prawobrzeżna Wisły). Potem przesunięto je w miejsce, gdzie zostały wykonane baseny umożliwiające wpłynięcie pontonów. Przesuwane były części konstrukcji dźwigarów łukowych o masie około 1400 t. Następnie łuk był zwalniany z podpór montażowych i unoszony na właściwą wysokość wymaganą umożliwiającą wykonanie ostatecznego ich połączenia. Po pospawaniu styku i dokonaniu badań odbiorowych spoin wykonano zabezpieczenie antykorozyjne strefy styku montażowego. Dla przęsła nr 2 (strona lewobrzeżna Wisły) procedury wspomniane powyżej będą realizowane podobnie” – podaje Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. 

Transport i montaż łuku to skomplikowana operacja

Operacja wypłynięcia w nurt rzeki łuków mostu rozpoczęła się 28 marca około godz. 5 rano. Sam transport łuku pod podporę trwał około 12 godzin. Kolejny etap to podniesienie go na wieżach za pomocą mechanizmów hydraulicznych i opuszczenie na wezgłowia. Za około 30 dni ta sama operacja zostanie powtórzona dla drugiego łuku. Specjalnie z okazji montażu przęseł do Torunia przybyło wielu obserwatorów, zarówno mieszkańców miasta, dziennikarzy, jak i inżynierów zainteresowanych przedsięwzięciem. W wydarzeniu uczestniczył również Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, dyrektor techniczny z ramienia Generalnego Wykonawcy Andreas Adamiec i projektant mostu Krzysztof Wąchalski.

„To budowa epokowa dla miasta. Nareszcie, w 28 miesiącu realizacji inwestycji, doszliśmy do montażu potężnych stalowych łuków, które będą stanowić najważniejszy element mostu” - takimi słowami prezydent Zaleski rozpoczął spotkanie inaugurujące ten ważny dla miasta dzień. „Chciałbym podkreślić bardzo istotny fakt. Dwa istniejące mosty są mostami łukowymi. Nowy most także posiada konstrukcję łukową, która w idealny sposób uzupełnia panoramę Torunia. Kształt nowej przeprawy stanowi ciągłość dla architektonicznej linii miasta” - kontynuował prezydent.

Na to wyjątkowe wydarzenie wszyscy czekali od dawna. Nową przeprawę przez Wisłę cechuje bowiem rekordowa rozpiętość przęseł stalowej konstrukcji. Każde z nich ma po 270 m długości i 50 m wysokości (mierzonej od najwyższego punktu łuku do poziomu góry fundamentu podpory). Ciężar każdego z nich to około 2500 t. To najdłuższe i najcięższe przęsła mostu łukowego w Polsce!

Podczas długo wyczekiwanego montażu łuku nie mogło zabraknąć samego projektanta mostu, Krzysztofa Wąchalskiego. „Ogromnie się cieszę, że mogę być tu dzisiaj i być świadkiem tego wyjątkowego wydarzenia. Zabytkowe miasto, jakim jest Toruń, zyska nowoczesny most. Nawiązujący do charakteru miasta, jednak reprezentujący również nowoczesną wizję architektoniczną!". Specjalnie na potrzeby realizacji toruńskiej inwestycji zespół specjalistów opracował innowacyjny sposób montażu przęseł. Gotowe łuki mostu o łącznej masie około 5,5 tys. t zostały zwodowane holownikami i wbudowane w miejsce docelowe na podpory stałe. O procesie montażu opowiedział dyrektor techniczny Andreas Adamiec. „Same przygotowania do montażu łuków wykonawca prowadził od roku. Napotykaliśmy wiele trudności, jednak wreszcie nadszedł dzień montażu”. 

Potrzebne odpowiednie warunki atmosferyczne

Firma Strabag, będąca wykonawcą toruńskiej przeprawy, od dawna już przygotowywała się do operacji transportu wodnego całych dźwigarów łukowych. W oczekiwaniu na odpowiednie warunki atmosferyczne i hydrotechniczne na pontonach zamontowano podpory montażowe, na których podczas transportu zostało podparte przęsło. Następnie pontony wpłynęły do basenu i łuk został zamontowany na odpowiednio przygotowanej konstrukcji nośnej. W kolejnym etapie pontony i podpory na których oparte zostało przęsło zostały usztywnione rozporą kratową. Ma to zapewnić stabilność podczas transportu. Potem konstrukcja zostanie połączona z docelowymi podporami mostu. 

„Warunki pogodowe, będące podstawą do rozpoczęcia transportu przęseł” są spełnione. Dziś wypłynęliśmy z placu montażowego, w kolejnych dniach łuk zostanie umieszczony a wezgłowiu mostu” – poinformował Adamiec. Zima nie opuściła Torunia, jednak poziom wody w Wiśle jest stabilny, a pogoda słoneczna i niemal bezwietrzna. Operacja montażu przęseł na podporach jest niezwykle skomplikowana, stąd tak precyzyjne wskazania co do warunków atmosferycznych i hydrotechnicznych. Te przez cały okres przygotowań do montażu były monitorowane przez specjalistów. Po osadzeniu na podporze pierwszego łuku przez około 1,5 tygodnia potrwa jego montaż i spawanie.

Ta sama operacja zostanie powtórzona z drugim łukiem, który jest przygotowywany na placu budowy. Jak podkreślał Andreas Adamiec, montaż kolejnego łuku odbędzie się niebawem. „Po montażu pierwszego przęsła nastąpi montaż kolejnego, jednak tak jak teraz podczas jego transportu wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne. Gdy pogoda będzie dla nas łaskawa, drugie przęsło wypłynie za 3 – 4 tygodnie”. Według planów wykonawcy drugie przęsło mostu trafi na swoje miejsce przed końcem kwietnia. Montaż elementów płyty pomostu i wieszaków, umiejscowionych nad rzeką będzie odbywał się ze środków pływających. Ostatnią operacją będzie zabezpieczenie antykorozyjne styków montażowych.

Zgodnie z nowym harmonogramem nowy toruński most ma być oddany do użytku w grudniu 2013 r.

Więcej na temat budowy przeprawy drogowej w Toruniu w tekstach: Drugi most w Toruniu coraz bliżej oraz Przed montażem łuków mostu w Toruniu

Zobacz fotogalerię z mostu w Toruniu

 

 

Obejrzyj film z transportu łuku mostu w Toruniu

 

Obejrzyj film poświęcony budowie toruńskiej przeprawy