W dniach 12-13 lipca przeprowadzono próbne obciążenia konstrukcji, która jest kluczowym obiektem na nowej DK90 łączącej dwa duże regiony pomorskie - Powiśle z Kociewiem. Zakładano, że budowa zakończy się pod koniec ubiegłego roku, jednak nie było to możliwe m.in. ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Powodzenie prób obciążeniowych

Prowadzone w połowie lipca próbne obciążenia wypadły pomyślnie i były to ostatnie najważniejsze testy przed uzyskaniem zezwoleń na dopuszczenie nowej trasy do użytkowania. Próbne obciążenia polegały na zainstalowaniu w newralgicznych miejscach konstrukcji czujników, za pomocą których zebrano dane o zachowaniu się obiektu pod obciążeniem. Obciążenie stanowiły załadowane ciężarówki. W sumie było ich 28, a ich waga z ładunkiem wyniosła około 860 t. Z zewnątrz konstrukcja podczas prób była też obserwowana przez geodetów. Jak powiedział Szymon Gwazdacz, zastępca dyrektora z GDDKiA Oddziału w Gdańsku, „Na moście przez Wisłę, ze względu na jego rozmiary i nowatorską konstrukcję, standardowe testy zostały rozszerzone przez nadzór naukowy specjalistów z Politechniki Gdańskiej, którzy od początku czuwali nad realizacją tej inwestycji. Chcemy mieć pewność, jako inwestor, że ten największy most typu extradosed w Europie jest dobrze zaprojektowany i wykonany” - cytuje GDDKiA.

Najbardziej wyczekiwany na Pomorzu most

Długość nowej trasy mostowej wynosi 11,9 km. Sama przeprawa mierzy 808 m. Na jej budowę mieszkańcy czekali około 20 lat. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na Pomorzu, która ułatwi komunikację około 200 tys. osób z regionu, zamieszkałych na terenach rozdzielonych przez rzekę. Obiekt zbudowano w ciągu DK90. Łączy Kwidzyn z lewą stroną Wisły i autostradą A1. Dzięki nowej trasie podróż do Gdańska skróci się o kilkanaście kilometrów. Połączenie przez rzekę to również szansa na rozwój okolicznych firm, do których dojazd był utrudniony.

Projekt budowlany mostu przez Wisłę koło Kwidzyna

Zobacz fotogalerię z mostu w Kwidzynie