31 października, na promie łączącym Borusową z Nowym Korczynem, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podpisali porozumienie w sprawie budowy nowego mostu na Wiśle. Przeprawa nie tylko poprawi przejazd DW973 na odcinku między świętokrzyskim Buskiem-Zdrój a małopolską Borusową, ale też stworzy nowe gospodarcze szanse mieszkańcom obu regionów.
Fot. z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
Dzięki podpisaniu porozumienia będzie można rozpocząć przygotowania do inwestycji pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 na odc. Busko Zdrój – Nowy Korczyn - Borusowa wraz z budową przeprawy mostowej na rz. Nidzie oraz rz. Wiśle”.
Most zamiast promu
Dotychczasową przeprawę promową przez Wisłę zastąpi most łączący oba województwa.
„Te tereny mają słabe połączenie drogowe i dlatego inwestycja tego mostu musi być zrealizowana. Będzie to połączenie naszych możliwości, bardzo ważne dla gospodarek obu regionów. Trzeba patrzeć na tę inwestycję również szerzej - poprawi się atrakcyjność Świętokrzyskiego i Małopolskiego, poprawią możliwości tranzytu. Mam nadzieję, że uda nam się szybko zrealizować tę inwestycję” - mówił marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa.
W pierwszej kolejności trzeba opracować wielowariantową koncepcję rozbudowy DW973 na odc. Busko Zdrój – Nowy Korczyn – Borusowa razem z budową mostu na Nidzie i Wiśle. Należy też pozyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.
„Województwo świętokrzyskie sfinansuje przygotowanie dokumentacji dotyczącej rozbudowy odcinka drogi od Buska-Zdroju do Wisły, łącznie z dojazdami, w tym powstania mostu na Nidzie. Koszt opracowania dokumentacji związanej z powstaniem mostu na Wiśle województwa podzielą po połowie, a przygotowanie dokumentacji dotyczącej odcinka drogi od Wisły do Borusowej zostanie sfinansowane przez władze Małopolski” – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Kiedy powstanie nowy most?
Koszt inwestycji szacuje się na około 200 mln zł. Opracowanie koncepcji pochłonie około 750 tys. zł. Może jeszcze w tym miesiącu uda się ogłosić przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się przygotowaniem całej dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji. Szacuje się, że jeśli budowa dróg i mostu rozpocznie się w 2015 r., to powinna zakończyć się w roku 2018.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.