W sympozjum, nad którym Patronat Honorowy objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, uczestniczyło około 350 osób, a wśród nich mostowcy, inżynierowie budownictwa, pracownicy nauki, studenci wydziałów budownictwa z Gdańska i Bydgoszczy. W spotkaniu wzięli też udział reprezentanci zespołu projektowego z gdańskiego Transprojektu oraz generalnego wykonawcy, Budimex-u SA z Dariuszem Blocherem, prezesem zarządu. Grono uczestników stanowili również przedstawiciele samorządu Kwidzyna z burmistrzem Andrzejem Krzysztofiakiem oraz tych miejscowości, dla których zrealizowany most stanowi wielką szansę rozwoju. Gośćmi specjalnymi byli m.in. dr Jacek Szer, z-ca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Andrzej Kondracki, dyrektor Wydziału Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ryszard Trykosko i Zdzisław Binderowski, przewodniczący i wiceprzewodniczący PZITB.

Pracom Komitetu Naukowego sympozjum przewodził prof. Wojciech Radomski z Politechniki Łódzkiej, jednocześnie przewodniczący Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej oraz profesorowie: Piotr Dominiak, Krzysztof Żółtowski i Ireneusz Kreja z Politechniki Gdańskiej. Honorowym przewodniczącym Komitetu Naukowego sympozjum był prof. zw. dr hab. inż. Bolesław Mazurkiewicz.

Dlaczego most w Kwidzynie jest wyjątkowy?

Mosty extradosed należą obecnie do najnowszych kierunków rozwoju mostów z betonu sprężonego. Są to obiekty o nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych, których projektowanie nie dopracowało się jeszcze szczegółowych zasad. Most nad korytem Wisły, jako element całej przeprawy w okolicach Kwidzyna, stanowi bez wątpienia nowoczesne i wybitne, nie tylko w skali kraju, osiągnięcie techniczne. Jest najważniejszym, ale i najbardziej efektownym obiektem całego projektu ze względu na nowatorski ustrój niosący. Występujące w tym rozwiązaniu konstrukcyjnym rozpiętości głównych przęseł wynoszące 2 x 204 m są jak dotychczas największymi w Europie i piątymi na świecie w tej klasie mostów.

Most przez Wisłę w Kwidzynie został wybudowany w ciągu DK90 na odcinku łączącym drogi DK55 z DK91 (starą DK1) i oddany do ruchu 26 lipca 2013 r. Cała trasa przeprawy liczy 11,9 km, a jej istotnymi elementami są m.in. estakady dojazdowe o łącznej długości 1,05 km, co stanowi również jedną z dłuższych przepraw mostowych w Polsce (długość obiektów inżynierskich w jednym ciągu – most i estakady dojazdowe – 1,86 km).

O czym mówiono podczas sympozjum? Najważniejsze zagadnienia związane z przeprawą w Kwidzynie

W trakcie sympozjum podczas czterech sesji tematycznych przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z przebiegiem całego procesu inwestycyjnego.

Z historią budowy mostów przez Wisłę w okolicach Kwidzyna, meandrami związanymi z przygotowaniami do rozpoczęcia budowy oraz realizacją przeprawy zapoznał uczestników sympozjum Robert Marszałek, dyrektor oddziału gdańskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która była inwestorem przedsięwzięcia.

Reprezentujący biuro generalnego projektanta Transprojektu Gdańskiego, mgr inż. Edward Kowalczyk, przedstawił „Uwarunkowania, powiązania przeprawy mostowej przez Wisłę koło Kwidzyna”, natomiast  mgr inż. Stefan Filipiuk i mgr inż. Tadeusz Stefanowski zaprezentowali „Projekt wykonawczy mostu”.

Projektowanie i budowa mostów, zwłaszcza unikatowych w skali światowej, wykorzystujących najnowsze technologie i materiały, zawsze obarczone są zwiększonym ryzykiem, a w następstwie nieprzewidzianymi kosztami. Błędy i potknięcia towarzyszą działalności twórczej szczególnie w realizacji oryginalnych przedsięwzięć. Dlatego w przypadku tak unikatowych konstrukcji jak most przez Wisłę pod Kwidzynem czy Most Rędziński na Odrze we Wrocławiu, prace koncepcyjne i zmiany projektowe towarzyszą budowniczym niemal do końca. Fakt ten nie zawsze znajduje zrozumienie i często staje się powodem niepotrzebnych sporów. Wspominał o tym w swoim wystąpieniu pt. „Koncepcje mostu” profesor Krzysztof Żółtowski z Politechniki Gdańskiej.

Uwagę uczestników sympozjum zwróciła prezentacja pt. „Światowy przegląd dokonań w klasie mostów typu extradosed” zaprezentowana przez  dra hab. inż. Wojciecha Trochymiaka z Politechniki Warszawskiej. Autor przedstawił wybrane aspekty przeglądu wybudowanych na całym świecie i w Polsce mostów typu extradosed. Omówił niektóre parametry konstrukcyjne, w szczególności dotyczące systemów statycznych, ukształtowania konstrukcji nośnych i pylonów z siodłami lub tradycyjnymi zakotwieniami, sytuowania zakotwień w dźwigarach, jak również aspektów ekonomicznych w porównaniu do innych typów mostów o porównywalnych rozpiętościach przęseł. W prezentacji znalazła się również wzmianka o dostrzegalnych kierunkach rozwoju mostów extradosed.

Kolejne wystąpienie w trakcie sympozjum poświęcone było stosowaniu betonów przy budowie mostów. Prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski z Politechniki Łódzkiej zapoznał słuchaczy z praktycznymi aspektami stosowania betonów niekonwencjonalnych w budownictwie mostowym. Autor scharakteryzował ogólnie betony niekonwencjonalne, zwracając szczególną uwagę na betony wysokiej wytrzymałości i betony samozagęszczalne, podając argumenty techniczne i ekonomiczne uzasadniające ich wykorzystywania. Zwrócił uwagę na zgodność pod tym względem tendencji rozwojowych w Polsce ze światowymi. W wystąpieniu znalazły się również przykłady krajowego i zagranicznego stosowania wymienionych dwóch rodzajów betonów do budowy mostów.

Technologię budowy mostu wraz z estakadami dojazdowymi przedstawili mgr inż. Paweł Zawiła z firmy Budimex SA oraz mgr inż. Piotr Dargacz z firmy Staehler i Knoppik. W tym referacie omówiono technologię budowy zrealizowanego przez Budimex SA mostu o łącznej długości 807,5 m w konstrukcji extradosed, składającej się z sześciu przęseł o długościach: 69,5 + 130 + 2 x 204 + 130 + 70 m. Konstrukcję mostu stanowi betonowa sprężona jednokomorowa skrzynka o stałej wysokości wynoszącej 3,5 m. Na uwagę zasługuje zastosowanie po raz pierwszy w Polsce betonu B80 do wykonania ustroju nośnego i pylonów. Autorzy zwrócili również uwagę na ograniczenia, jakie przy realizacji przeprawy wymusiła lokalizacja mostu w obszarze Natura 2000.

„Zastosowanie siodeł nowej generacji w moście extradosed przez Wisłę koło Kwidzyna” było tematem wystąpienia mgr inż. Macieja Targowskiego z firmy VSL Polska. W ostatnich latach w rozwiązaniach siodeł, stosowanych w celu przekazania obciążeń z want na pylon, nastąpił istotny postęp. Siodła w mostach podwieszonych czy mostach typu extradosed zastępują z powodzeniem klasyczne zakotwienia oraz umożliwiają zachowanie ciągłości kabla podwieszającego. Rozwiązanie z siodłem pozwala uniknąć problemów z przejęciem sił od pary klasycznych zakotwień rozrywających i stwarza nowe możliwości w kształtowaniu pylonów. W przeszłości stosowanie siodeł było ograniczone ze względu na ich małą odporność zmęczeniową oraz wynikającą z niej ograniczoną trwałość. Dodatkowym standardowym wymaganiem stało się zapewnienie możliwości wymiany pojedynczych cięgien, jeśli okaże się to konieczne w trakcie eksploatacji mostu. Rozwinięty w ostatnich latach przez firmę VSL projekt siodła nowej generacji VSL SSI 2000 ma za zadanie odpowiedzieć na wszystkie wyzwania techniczne stawiane nowoczesnym układom cięgnowym w mostach.

Budowa mostu, szczególnie przez dużą rzekę, zawsze związana jest z posadowieniem oraz powoduje pewne zmiany w przepływie wód. Wybrane zagadnienia teoretyczne związane z podporami nurtowymi przedstawili prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała wraz z drem hab. inż. Michałem Szydłowskim z Politechniki Gdańskiej. Autorzy skupili się jedynie na wybranych zagadnieniach dotyczących wpływu podpór nurtowych mostu na ruch wody i rumowiska oraz rozwiązań konstrukcyjnych ich posadowienia i przekazania obciążeń na nośne podłoże gruntowe.

Organizowane przez PZITB sympozja cechuje ukazywanie nie tylko aspektów technicznych konkretnego rozwiązania, ale i innych aspektów – ekonomicznych czy społecznych. Znalazło to odzwierciedlenie w podsumowaniu sympozjum, którego dokonali w swoich wystąpieniach: prof. dr hab. Piotr Dominiak z Politechniki Gdańskiej („Nie zaprzepaścić szans”) oraz Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna. Gospodarz miasta podkreślił, że dla całej lokalnej społeczności most w Kwidzynie stanowi zrealizowanie kilkudziesięciu lat marzeń mieszkańców okolicznych miast, miasteczek i gmin. Dzięki zakończonej inwestycji samorządy położone po obu stronach Wisły, Powiśla i Kociewia urzeczywistniły swój ważny priorytet rozwojowy, oddziaływujący na regionalne stosunki gospodarcze i społeczne.

Ciekawym elementem spotkania była prezentacja filmów z realizacji budowy oraz filmu omawiającego aspekty środowiskowe, związane z ochroną gniazdujących ptaków, w odniesieniu do lokalizacji przeprawy w obszarze Natura 2000.

Tradycją organizowanych przez ZG PZITB oraz POIIB sympozjów jest wydanie specjalnego numeru czasopisma „Inżynieria i Budownictwo” (IB). Tak i tym razem nr 10/2014 IB poświęcony był w całości tematyce tego spotkania i zawierał komplet wystąpień. Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcem Kwidzyna, autorem jednego z artykułów –„Nowa epoka w dziejach miasta” – jest Marek Krukowski, starszemu pokoleniu znany jako wielokrotny laureat teleturnieju „Wielka Gra”.

Z przyjemnością należy podkreślić, że Partnerami strategicznymi sympozjum były firmy: Budimex SA, generalny wykonawca inwestycji oraz gdański Transprojekt, generalny projektant mostu. Partnerami byli również: Miasto Kwidzyn wraz z firmami: PERI Polska, VSL,  inwestGDA, Aarsleff, ThyssenKrupp Energostal. Obsługę medialną sympozjum zapewniły lokalne media: TVP O/Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki oraz czasopisma branżowe: Inżynieria i Budownictwo, Przegląd budowlany, Geoinżynieria drogi mosty tunele, magazyn Autostrady, magazyn Mosty, Builder, Materiały Budowlane. Wszystkim Partnerom oraz przedstawicielom środków przekazu Organizatorzy składają serdecznie słowa podziękowania za zaangażowanie w organizację wydarzenia.

Na zakończenie Organizatorzy zaprosili uczestników na kolejne „gdańskie” wydarzenie, jakim będzie zaplanowane na 9 czerwca 2015 r. trzecie sympozjum tunelowe poświęcone aspektom bezpieczeństwa realizowanego pierwszego w Polsce „Tunelu drogowego pod Martwą Wisłą”.

Zdjęcia z budowy mostu przez Wisłę koło Kwidzyna