• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wrocławskie Dni Mostowe 2015

Opublikowano: 07-01-2016 Źródło: Politechnika Wrocławska

W dniach 26–27 listopada br. odbyła się XI już edycja Seminarium Naukowo-Technicznego Wrocławskie Dni Mostowe „Mosty łukowe – dzieła kultury. Projektowanie, budowa, utrzymanie”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in. czasopismo "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele" oraz portal www.inzynieria.com.


Obrady w trakcie Wrocławskich Dni Mostowych 2015. Fot. inzynieria.com Obrady w trakcie Wrocławskich Dni Mostowych 2015. Fot. inzynieria.com

Organizatorem cyklu seminariów jest Katedra Mostów i Kolei Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Celem tych wydarzeń jest przybliżenie polskim inżynierom najnowszych osiągnięć krajowego i światowego mostownictwa oraz dokumentowanie zmian zachodzących w infrastrukturze komunikacyjnej kraju.

W przeddzień seminarium (25 listopada 2015 r.) odbyły się warsztaty poświęcone antykorozji stali i betonu. Prelegentami na warsztatach byli: Agnieszka Królikowska z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie, Jerzy Bąk z biura projektowego Pomost Warszawa Sp. z o.o., Jan Piekarski z firmy BBR Polska Sp. z o.o., Wojciech Świerczyński z firmy SIKA Polan Sp. z o.o., Mikołaj Tokarski z firmy TINES i Tomasz Wójcik z firmy SIKA Polan Sp. z o.o.

XI Seminarium odbyło się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20) w dniach 26–27 listopada 2015 r. pod hasłem przewodnim: "Mosty łukowe – dzieła kultury. Projektowanie, budowa, utrzymanie". Tematyka seminarium wynikała z faktu, iż ostatni polski podręcznik dotyczący mostów łukowych napisał profesor Zbigniew Wasiutyński w 1958 r., a więc prawie 60 lat temu. Tymczasem w ostatnich latach polscy projektanci wrócili do nieco zapomnianych mostów łukowych i odkryli tkwiące w nich możliwości indywidualnego kształtowania. Powstała więc pilna potrzeba przedyskutowania i podsumowania aktualnego dorobku w obszarze mostów łukowych.

W materiałach seminaryjnych opublikowano 57 prac, z których, w trakcie dwudniowych obrad, wygłoszono 33 referaty.

Zgodnie z tradycją po otwarciu seminarium pierwsze referaty były poświęcone przypomnieniu sylwetek wybitnych, nieżyjących mostowców. I tak – Józef Rabiega przypomniał sylwetkę doc. dr inż. Leona Danielskiego (1911–1984), wielce zasłużonego dydaktyka i kreatywnego inżyniera. To właśnie Leon Danielski już w roku 1957 zaprojektował pierwszy polski most z betonu o sprężeniu zewnętrznym na Bobrze w Małomicach. On też wprowadził do polskiego mostownictwa dźwigary łukowe o przekrojach zamkniętych wypełnionych betonem (Most Piastowski w Opolu, 1963) oraz stalowe pomosty z płyt ortotropowych (wiadukt kolejowy we Wrocławiu, 1964).

Sylwetkę, zmarłego w ubiegłym roku, mgr inż. Witolda Witkowskiego (1924–2015), przedstawił Jerzy Bąk. Witold Witkowski był wybitnym, charyzmatycznym inżynierem, pracującym w kraju i za granicą. Do najważniejszych jego osiągnięć należą: projekty „ślimaka” przy Moście im. ks. J. Poniatowskiego, Mostu Łazienkowskiego w Warszawie (wspólnie z Jerzym Mazurem), Mostu im. Stefana Roweckiego-Grota, modernizacji wiaduktu im. ks. J. Poniatowskiego, kładki łukowej nad Trasą Łazienkowską i wielu innych.

Następnie ogłoszono wyniki VII edycji konkursu im. Maksymiliana Wolfa oraz wręczono nagrody projektantom wyróżniających się konstrukcji mostowych zrealizowanych w latach 2014–2015.

Sesja I poświęcona była obiektom historycznym w aspekcie ochrony dziedzictwa kulturowego. Do najciekawszych referatów należy zaliczyć prace Janusza Rymszy – Polska koncepcja rewitalizacji Mostu Zamkowego w Kamieniu Podolskim, Andrzeja Niemierko – Mosty łukowe na medalach, monetach i znaczkach pocztowych oraz Józefa Jurosa – Żelazne mosty łukowe z Pruskiej Królewskiej Huty Malapane w Ozimku. Autorzy wymienionych prac zwrócili uwagę na potrzebę zachowania historycznych obiektów dla przyszłych pokoleń i ich znaczenie kulturowe.
W Sesji II, wybitni europejscy specjaliści przedstawili najciekawsze europejskie realizacje mostów łukowych ostatnich lat. Referaty tej sesji pozwoliły uczestnikom na porównanie naszych osiągnięć z europejskimi. Na szczególne podkreślenie zasługuje konstrukcja mostu w Egg, gdzie pomost wykonano jako betonowy sprężony bez zbrojenia miękkiego.

W następnych sesjach III, IV omówiono różne zagadnienia projektowe realizacyjne i badawcze. Sesja V poświęcona była innowacjom mostowym wdrożonym ostatnio w Polsce, w tym obiektom z kompozytów i nowatorskim technologiom (np. budowie mostu przez Wisłę w Kamieniu).

W Seminarium uczestniczyło prawie 400 osób z firm wykonawczych, biur projektowych i ośrodków naukowych. Na podkreślenie zasługuje liczny udział studentów z 11 uczelni krajowych.

Młodzi adepci sztuki mostowej uczestniczący w tegorocznym seminarium – studenci z jedenastu uczelni. Fot. Politechnika Wrocławska Młodzi adepci sztuki mostowej uczestniczący w tegorocznym seminarium – studenci z jedenastu uczelni. Fot. Politechnika Wrocławska

 

W tym roku uczestnicy seminarium wytypowali następujące zagadnienia do przedstawienia władzom resortu z prośbą o ich rozpatrzenie:

  1. Polscy inżynierowie opanowali zagadnienia projektowania i budowy nowoczesnych mostów łukowych, co pozwoliło na wzniesienie w kraju wielu interesujących konstrukcji.
  2. Aby dokonać dalszego postępu należy większą uwagę poświęcić estetyce i architekturze mostów łukowych.
  3. W projektach wykonawczych należy wprowadzać korekty z uwagi na zweryfikowane badaniami cechy materiałów, głownie betonu (masa, moduł sprężystości mogą w wielu przypadkach znacząco różnić się od wartości normowych).
  4. Pożądane jest opracowanie i wydanie współczesnego podręcznika dotyczącego mostów łukowych.
  5. Należy śledzić efekty wynikające z wdrożonego systemu „zaprojektuj i zbuduj” realizacji inwestycji, gdyż zdaniem środowiska system ten jest źródłem wielu patologii.

 

Poza wyrażeniem słów podziękowania dla wszystkich współtworzących to naukowo-techniczne wydarzenie, już dziś pragniemy zaprosić na kolejną edycję Seminarium, które odbędzie się: WorkShop 28 listopada 2016 – Komputerowe wspomaganie projektowania i budowy konstrukcji inżynierskich; Wrocławskie Dni Mostowe 29-30 listopada 2016 r. "Duże mosty wieloprzęsłowe. Projektowanie, technologie budowy, monitoring". Serdecznie zachęcamy do wzięcia czynnego udziału!

Zobacz program seminarium WDM 2015 

Zobacz też: Wrocławskie Dni Mostowe 2014

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia