Most nad Cieśniną Kerczeńską ma połączyć Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim poprzez Cieśninę Kerczeńską.
Fot. CI "Most Krymski"
Most na Krym ma dla Kremla znaczenie strategiczne. Sytuacja na dziś wygląda tak, że jedyne drogi z zaanektowanego przez Rosję w 2014 r. półwyspu prowadzą przez terytorium ukraińskie i często są blokowane przez Tatarów. Rosjanom pozostają wyłącznie droga morska i transport lotniczy, co generuje wysokie koszty i funkcjonuje w sposób niedoskonały.
Zaplanowano więc 19-km most drogowo-kolejowy, który ma połączyć Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Będzie to najdłuższy most na terytorium Rosji.
Warta ok. 3,5 mld dolarów inwestycja ma znacznie ułatwić komunikację między Rosją a Krymem i usprawnić transport towarów do/z krymskich portów oraz przyciągnąć na Krym turystów.
Budowa prowadzona jest jednocześnie na ośmiu odcinkach
Budowniczy wbili ponad 3 tys. pali różnego typu (w zależności od budowy geologicznej terenu) na lądowych i morskich odcinkach mostu.
W początkowej fazie powstaje trzyodcinkowy most tymczasowy nad Cieśniną Kerczeńską, który posłuży do budowy właściwej konstrukcji. Pierwsza część jest gotowa; mierzy 1,2 km i łączy ląd z niewielką wyspą i mierzeją Tuzla.
Inwestycję realizuje koncern Strojgazmontaż, zaś elementy konstrukcyjne są dostarczane przez Borisowską Fabrykę Mostowych Konstrukcji Metalowych i spółkę „Woronieżstalmost".
Cztery pasy ruchu i linia kolejowa
Na moście zaplanowano cztery pasy ruchu dla aut oraz dwutorową linię kolejową.
Projekt zakłada, że mostem przejedzie 40 tys. samochodów na dobę. Dozwolona prędkość - 120 km/godz.
Jeśli chodzi o kolej, to planuje się 47 składów kolejowych na dobę, przy czym pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/godz, zaś składy towarowe - 80 km/godz.
Most nie może utrudniać żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej; swobodny przepływ statków umożliwią konstrukcje łukowe o rozpiętości 227 m i wysokości ponad 35 m od lustra wody.
Do realizacji inwestycji Rosjanie zaangażowali 4 tys. pracowników z Kraju Krasnodarskiego i 150 kolejnych z Krymu. Zbudowano dla nich dwa tymczasowe osiedla po rosyjskiej i krymskiej stronie.
Budowa mostu i całej infrastruktury po obu stronach Cieśniny Kerczeńskiej zostanie sfinansowana ze środków przyjętego przez rząd na Kremlu federalnego programu rozwoju Krymu i Sewastopola do 2020 r.
Władze planują dopuszczenie do eksploatacji drogowego odcinka mostu w grudniu 2018 r., a części kolejowej w 2019 r.
Zobacz galerię zdjęć >>
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.