Przed końcem roku gotowe będą wszystkie podpory dwóch estakad krakowskiej łącznicy kolejowej. W sumie będzie ich 30. Równocześnie powstają też m.in. przystanki osobowe.

Dwie estakady na 30 podporach
Dwie estakady są największymi elementami powstającej w mieście łącznicy. W sumie będą podtrzymywane przez 30 podpór. Ich wysokość jest różna, najwyższe mają 15 m, a najniższe 8 m. Obecnie gotowych jest 27 z nich. Wykonawca deklaruje, że przed końcem roku powstaną wszystkie.
Budowa łącznicy to jedno z największych obecnie realizowanych w mieście przedsięwzięć infrastrukturalnych. Kiedy zostanie otwarta, pociągi jadące trasą z Zakopanego do Krakowa Głównego będą osiągać większe prędkości. Nie będzie też potrzeby zatrzymywania składów w Płaszowie, gdzie konieczne jest przepinanie lokomotyw dla zmiany kierunku jazdy.
Jak mówi, cytowany w komunikacie PKP PLK, Tomasz Wójcik, kierownik budowy i zastępca dyrektora kontraktu z firmy Budimex, tempo prac jest intensywne, ponieważ do końca roku na trzech nowych podporach zamontowanych zostanie również pięć końcowych przęseł estakad. Są to stalowe elementy poziome, którymi finalnie – po zbudowaniu w nich koryta balastowego – poprowadzone będą tory. Dotychczas z 28 przęseł wykonano 23.
Dworzec na Krzemionkach
Na Krzemionkach w grudniu wylane zostaną pierwsze ściany nowo powstającego budynku dworca. Zimą planowane jest wykonanie głównej konstrukcji obiektu, w tym szybu windy prowadzącej na peron oraz fundamentów pod schody. Trwają także prace przy budowie samego peronu, który zostanie „zawieszony” pomiędzy dwoma estakadami. W grudniu wykonanych zostanie sześć żelbetowych podpór, na których osadzona zostanie jego stalowa konstrukcja – podaje inwestor.
Zgodnie z przewidywaniami, do końca roku wykonane zostanie 65% prac budowlanych.
Inwestycja w liczbach
W ramach budowy łącznicy powstają m.in.:
3 estakady,
2 wiadukty,
2 kładki peronowe,
2 przejścia pod torami.
Ponadto zaplanowano przebudowę:
8,8 km pojedynczego toru,
6,5 km sieci trakcyjnej.
Zużyte zostanie m.in.:
3,1 tys. ton stali zbrojeniowej,
6,7 tys. ton stali konstrukcyjnej,
25,5 tys. ton betonu.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.