Most, który powstaje w ciągu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 16, posiada najdłuższe przęsło w Europie wśród obiektów extradosed. Jego najwyższy punkt to środkowa podpora: łącznie z pylonem to około 60 m nad poziomem terenu.

Obiekt znajduje się nad głęboką rynną polodowcową jeziora Morliny, przez którą płynie Ornowska Struga. Przewidziano na nim po dwa pasy ruchu w każdą stronę plus pas awaryjny. Koszt budowy tego mostu to prawie 150 mln zł.

Ze względu na złe warunki atmosferyczne, dłużej potrwają prace wykończeniowe na części tej przeprawy. Przed świętami Bożego Narodzenia oddana do ruchu ma zostać jedna jezdnia.



Czteroprzęsłową przeprawę o rozpiętości przęseł wynoszącej 132,5 + 206 + 206 + 132,5 m buduje firma Budimex. Dwa przęsła środkowe mają rozpiętość po 206 m. To oznacza, że pobity został rekord Europy z Kwidzyna z 2013 r. – tamtejsze przęsło ma 204 m długości.

Obwodnica Ostródy

Most powstał w ciągu obwodnicy Ostródy, dwujezdniowej trasy złożonej z odcinków dróg o łącznej długości 18,4 km (9,7 km w ciągu S7 i 8,7 km w ciągu DK 16).

W ramach tej inwestycji wybudowano dwujezdniową drogę ekspresową, dziewięć wiaduktów drogowych, pięć mostów oraz jedno przejście dla pieszych pod drogą S7; nie zapomniano też o przejściu dla zwierząt. Powstały też dwa węzły drogowe (Ostróda Północ i Ostróda Południe).

Drugim co do wielkości mostem realizowanym w ramach tego projektu jest most nad Drwęcą i jej doliną, ul. Mazurską oraz linią kolejową - osiągnął on długość 561 m. Powstały też dwie inne imponujące przeprawy, o długości równej lub większej 340 m: most łukowy nad Kanałem Pauzeńskim w ciągu S7 (343 m) i most nad terenem bagiennym wzdłuż Jeziora Pauzeńskiego (340 m).

Przeczytaj także: Otwarto most przez Wisłę w Kwidzynie