Batalię o nową przeprawę drogową mieszkańcy Bartoszyc (woj. warmińsko-mazurskie) prowadzą od kilku lat. Od dawna planowana budowa mostu przez Łynę może zostać nareszcie zrealizowana dzięki podpisanej umowie o współpracy transgranicznej pomiędzy Unią Europejską (UE) a Rosją.
Most w Bartoszycach jednak powstanie? Fot. Lech Darski
Już pod koniec 2013 r. spodziewano się szybkiej realizacji inwestycji - budowa miała ruszyć w kolejnym roku, najdalej za dwa lata. Wartość projektu oszacowano na około 30 mln zł. Wraz z nowym mostem powstać miała sieć dróg dojazdowych, a nawet elektrownia wodna, którą planował zbudowac prywatny inwestor.
Do realizacji projektu nie doszło - zarówno mieszkańcy, jak i turyści czy przedsiębiorcy planujący przekroczenie granicy z Rosją (niedaleko znajduje się przejście graniczne w Bezledach), muszą korzystać z jedynej dostępnej przeprawy drogowej przez Łynę, której przepustowość od dawna nie jest już wystarczająca. Przejazd zaledwie kilku kilometrów może zająć nawet 90 min.
Szansa na realizację inwestycji
18 stycznia br. Unia Europejska i Rosja podpisały kontrakt obejmujący uruchomienie nowych programów współpracy transgranicznej między Polską i Rosją oraz Litwą i Rosją. Celem realizacji tej umowy (potwierdzającej porozumienie o współpracy zawarte 28 grudnia 2017 r. pomiędzy Polską, przedstawicielami UE i Rosją) ma byc ożywienie gospodarki rejonów przygranicznych i wspólne poszukiwanie rozwiązań problemów środowiskowych.
W ramach programu, którego budzet wynosi około 62 mln EUR (łącznie na realizację obydwu programów zarezerwowan 88 mln EUR), zrealizowane zostaną inwestycje w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i pomorskim, a po stronie rosyjskiej - w obwodzie kaliningradzkim.
Zgłaszać można wnioski o dofinansowanie m.in. dużych inwestycji infrastrukturalnych (dofinansowanie dotyczyć będzie maksymalnie 90% całkowitych kosztów wspieranego projektu), dlatego już teraz przekazano Komisji Europejskiej projekt budowy nowego mostu przez Łynę. Podpisanie finalnych umów dotyczących realizacji wybranych i zatwierdzonych projektów planowane jest na czerwiec 2019 r.
Projekty mają być regularnie wybierane podczas otwartego naboru wniosków, a ich planowany okres realizacji nie może przekroczyć 24 miesięcy. Każdy z nich należy realizować we współpracy z partnerską instytucją; w przypadku Polski - rosyjską, a w przypadku Rosji - polską.
Przeczytaj także: Kto wybuduje kolejny most przez Wisłę?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.