Przetarg ogłoszono w trybie "projektuj i buduj", jednak opracowano już projekt koncepcyjny, który zawiera trzy warianty rozwiązań konstrukcyjnych obiektu mostowego. Jak wyjaśnił nam Roman Leśniak z ZDW, ostateczna decyzja co do parametrów przyszłego mostu uzależniona jest od uzyskanych warunków, opinii oraz decyzji (w tym decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, tj. ZRID), które dotyczyć będą m.in. długości obiektu, lokalizacji podpór i rozpiętości przęseł, a także od wymaganych przez zamawiającego parametrów przekroju poprzecznego obiektu.

Zgodnie z zapisami Programu Funkcjonalno–Użytkowego (PFU), który określa zakres rzeczowy zadania, przekrój poprzeczny obiektu mostowego musi zawierać:

  • jezdnię o szerokości min. 8 m (dwa pasy ruchu po 3,5 m + dwie opaski o szerokości 0,5 m);
  • jednostronny ciąg rowerowy z dopuszczeniem ruchu pieszego o szerokości użytkowej min. 3 m;
  • jednostronny chodnik do obsługi obiektu o szerokości użytkowej 1,2 m; 
  • barierę energochłonną oddzielającą ciąg rowerowy z dopuszczeniem ruchu pieszego od jezdni,
  • na krawędziach balustradę i barieroporęcz stalową,
  • na obu krawędziach obiektu mostowego (wzdłuż kolizji z obszarem strefy ochronnej ujęcia wody) szczelne bariery ochronne ograniczające emisję zanieczyszczeń.

We wszystkich wariantach konstrukcyjnych projektu koncepcyjnego długość obiektu mostowego wynosi około 830 m.

ZDW chce uzyskać dla inwestycji dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Realizacja całego projektu umożliwi połączenie autostrady A4 z DW 973 w miejscowości Kępa Bogumiłowicka. Łącznica osiągnąć ma długość około 2,2 km. Okres realizacji zadania to maksymalnie 34 miesiące od daty podpisania umowy.

Przeczytaj także: W ciągu S5, nad Brdą, niedaleko Bydgoszczy, będzie nowy most [zdjęcia]