• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Umowa na budowę dwóch mostów we Wrocławiu

Opublikowano: 11-05-2020 Źródło: PAP, Wrocławskie Inwestycje, UM Wrocław, inzynieria.com

Ponad 69,6 mln zł będzie kosztować budowa nowych mostów Chrobrego we Wrocławiu. Obiekty przez Odrę powstaną w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą tego zadania.


Most Chrobrego we Wrocławiu. Fot. UM Wrocław Most Chrobrego we Wrocławiu. Fot. UM Wrocław

Robocze nazwy nowych mostów we Wrocławiu to: południowy o długości całkowitej 153,5 m (nad kanałem przeciwpowodziowym) i północny (75,3 m, nad kanałem żeglugowym). Obie przeprawy będą mieć 12,5 m szerokości. Most południowy będzie jednoprzęsłowym, a północny wieloprzęsłowym obiektem o konstrukcji stalowej, łukowej z płytowym ustrojem nośnym oraz żelbetowymi przyczółkami. Te przeprawy to część szerszego projektu, polegającego na budowie trasy tramwajowo-autobusowej, która połączy pętlę na Sępolnie z nową pętlą, mającą powstać obok osiedla Olimpia Port.

Na zielono ciąg nowych przepraw, czarna linia to planowana trasa tramwajowa. Źródło: UM Wrocław/ Wrocławskie Inwestycje Na zielono ciąg nowych przepraw, czarna linia to planowana trasa tramwajowa. Źródło: UM Wrocław/ Wrocławskie Inwestycje

Nowe obiekty znajdą się w sąsiedztwie istniejących mostów Chrobrego (także są szerokie na 12,5 m). Stara przeprawa, nad kanałem powodziowym i obszarami zalewowymi, jest czteroprzęsłowa o łącznej rozpiętości 123,7 m. Z kolei nad kanałem żeglugi funkcjonuje obiekt jednoprzęsłowy o rozpiętości 48,5 m. Te przeprawy budowano w latach 1916-1917, przy czym w wyniku II wojny światowej zostały zniszczone, a odbudowano je tuż po wojnie. Do lat 70. XX w. nosiły nazwę mostów Swojczyckich.

Zadanie polega na opracowaniu dokumentacji (m.in. projektu wykonawczego), uzyskaniu zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a na ich podstawie budowie dwóch przepraw w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455. Nowe mosty we Wrocławiu mają być gotowe w ciągu 24 miesięcy. Wykonawcą została firma Trakcja S.A. W imieniu miasta inwestorem jest spółka Wrocławskie Inwestycje. Umowę podpisano w efekcie trzeciego przetargu. Pierwszy unieważniono w maju 2019 r., bo jedyna złożona oferta była za wysoka. Do kolejnego postępowania zgłosiło się kilka firm, jedna oferta zmieściła się w kosztorysie zamawiającego, ale niedoszły wykonawca nie wpłacił wadium.

Przeczytaj także: Wrocław. Odsłonięto stalową konstrukcję mostu Pomorskiego Północnego

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!