• Wiadukt w Uhowie będzie mieć 130 m długości
  • To wspólny projekt kolejarzy i drogowców

Nowy obiekt to część drogowej obwodnicy tej miejscowości; zastąpi przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Kościelnej, łącząc wyremontowaną ul. Kolejową z drogą wojewódzką nr 682. Będzie to obiekt o długości 130 m i szerokości ponad 25 m. Gotowy ma być w listopadzie tego roku. Budowa wiaduktu drogowego stanowi brakujący element obwodnicy Uhowa. Podpisana dziś umowa to kolejny etap dopełnienia tej bardzo ważnej dla mieszkańców regionu inwestycji. Przypomnę, że w grudniu ubiegłego roku oddaliśmy do użytku obwodnice Markowszczyzny i Turośni Dolnej, które tak jak powstająca obwodnica Uhowa, są częścią modernizowanych dróg wojewódzkich nr 681 i 682 – mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Wiadukt w Uhowie to pierwszy z 33 tego typu obiektów, jakie mają powstać między Białymstokiem i Czyżewem na międzynarodowej trasie kolejowej Rail Baltica. To pokazuje skalę problemu, ale i skalę udogodnień. Na całym odcinku od Czyżewa do Białegostoku nie będzie skrzyżowań w poziomie szyn – twierdzi Ireneusz Marchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK).

Budowa tego wiaduktu to wspólny projekt PKP PLK oraz Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Środki na roboty budowlane będą pochodzić z Krajowego Programu Kolejowego (projekt „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok”, współfinansowany przez Unię Europejską). Drogowcy sfinansują nadzór autorski oraz obsługę laboratoryjną. Obiekt zbuduje firma Budrex sp. z o.o.

Rail Baltica to część transeuropejskiego korytarza transportowego. Połączy Helsinki, Tallin, Rygę, Kowno i Warszawę. W Polsce realizację trasy podzielono na trzy etapy, podczas których zaplanowano prace na trzech odcinkach: Warszawa Rembertów–Tłuszcz (Sadowne), Sadowne–Czyżew oraz Czyżew–Białystok.

Zobacz także: Dwa kolejowe mosty trafią do muzeum