• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Terminal promowy w Świnoujściu: powstaje estakada

Opublikowano: 30-11-2020 Źródło: ZMPSiŚ

Nad stacją kolejową Świnoujście postawiono pierwsze przęsło estakady, która połączy terminal promowy z portowym zapleczem. To kolejny krok w modernizacji obiektu, który ma zostać przystosowany do obsługi transportu intermodalnego.


Fot. Wojciech Basałygo/ZMPSiŚ Fot. Wojciech Basałygo/ZMPSiŚ
  • Estakada połączy terminal promowy z zapleczem
  • Po połączeniu dwóch stanowisk powstanie linia cumownicza o długości 294 m
  • Przedsięwzięcie to część projektu modernizacji łańcuchów logistycznych pomiędzy Skandynawią i Europą Południową

Poza estakadą także nowe tory

W ramach inwestycji spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA (ZMPSiŚ) zostaną przebudowane istniejące i zbudowane nowe tory oraz place manewrowo-postojowe. Niemal gotowy jest plac parkingowy przy ul. Duńskiej dla 170 ciągników siodłowych przewożących kontenery (potocznie zwanych TIR-ami). Wybudowano już tor kolejowy nr 72 wzdłuż ul. Dworcowej, częściowo wykonano tor linii nr 71.

Fot. Wojciech Basałygo/ZMPSiŚ Fot. Wojciech Basałygo/ZMPSiŚ

Przebudowa stanowisk promowych i rampy

Trwa łączenie stanowisk promowych nr 5 i 6 w jeden obiekt, dzięki czemu powstanie linia cumownicza o długości 294 m. Rampa przeładunkowa zostanie przebudowana, będzie miała podwyższone parametry techniczne – 35 m szerokości i 180 ton nośności.


Globalny projekt

Modernizacja w porcie jest częścią globalnego projektu usprawnienia i optymalizacji łańcuchów logistycznych pomiędzy Skandynawią i Europą Południową, obejmujących m.in. korytarz transportowy Bałtyk–Adriatyk i jest kontynuacją współpracy ZMPSiŚ w ramach „autostrady morskiej” z portem Trelleborg rozpoczętej w 2014 r.

Fot. Wojciech Basałygo/ZMPSiŚ Fot. Wojciech Basałygo/ZMPSiŚ

Przyszłość to transport intermodalny

Inwestycja warta 185 mln zł ma zostać zrealizowana do końca 2021 r. Dzięki niej infrastruktura terminalu promowego w Świnoujściu zostanie przystosowana do obsługi transportu intermodalnego, w tym promów o długości do 270 m. Zwiększy się też poziom bezpieczeństwa po wykonaniu rękawa pasażerskiego umożliwiającego bezkolizyjne przemieszczanie się pieszych. Lepszy transport i przeładunek kontenerów w terminalu zapewnią cztery nowe ciągniki siodłowe oraz dwa wózki wysokiego składowania typu „reach stacker”.

Roboty prowadzone przez firmę Budimex rozpoczęły się jesienią 2019 r. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie w unijnego instrumentu finansowego CEF (Łącząc Europę).

Przeczytaj także: Port Gdynia wybierze partnera prywatnego do budowy portu zewnętrznego

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.