• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bydgoszcz: Most Uniwersytecki zamknięty. Kto popełnił błąd?

Opublikowano: 05-02-2021 Źródło: ZDMiTP w Bydgoszczy

Bydgoszcz zdecydowała się na zamknięcie Mostu Uniwersyteckiego przez Brdę. To efekt zleconej pod koniec minionego roku ekspertyzy węzłów, czyli elementów kotwiących wanty (liny). Wskazano w niej, że połączenia przęsła z wantami są za słabe, mogą nie utrzymać ciężaru obiektu. Odkształcenia określono jako trwałe.


Most Uniwersytecki. Fot. ZDMiTP w Bydgoszczy Most Uniwersytecki. Fot. ZDMiTP w Bydgoszczy
  • Roboty naprawcze podzielono na dwa etapy
  • Most Uniwersytecki ma zaledwie siedem lat
  • Bydgoszcz zapowiedziała kroki prawne

Jak poinformowano w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich i Transportu Publicznego w Bydgoszczy (ZDMiTP), w ekspertyzie wskazano też konieczność działań naprawczych oraz zamknięcie obiektu do czasu ich prowadzenia celem uniknięcia zagrożeń dla użytkowników. Stan pozostałych elementów mostu (pylonów, płyty głównej, want) nie budzi zastrzeżeń – uszkodzeniu uległy wyłącznie mocowania stalowe przytwierdzone do płaszczyzn bocznych mostu.

Prawdopodobne jest, że do błędów doszło na etapie projektowania przeprawy.

Źródło: ZDMiTP w Bydgoszczy Źródło: ZDMiTP w Bydgoszczy

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWĄ EKSPERTYZĘ [PDF]

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy został wyłączony z ruchu do czasu wykonania podparcia oraz zakończenia prac naprawczych. Podparcie obiektu wymaga wcześniejszego opracowania specjalnej dokumentacji projektowej i technologicznej. Wykonawca ma zostać wybrany w trybie pilnym, bez całej procedury przetargowej, a obiekt powinien zostać podparty w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

Co dalej z Mostem Uniwersyteckim?

Kolejnym krokiem będzie doprowadzenie uszkodzonych elementów do właściwych parametrów (w ekspertyzie zawarto wstępne rozwiązania). W komunikacie ZDMiTP dodano, że rozważamy wiele wariantów, które pozwolą dospawać dodatkowe blachy w miejscu łączenia want z płytą pomostu oraz pozwolą przejąć z tych elementów nadmiar naprężeń.

Sprawa wzbudziła duże zainteresowanie, ponieważ 200-metrowy Most Uniwersytecki w Bydgoszczy ma zaledwie siedem lat, oddany do użytku został w grudniu 2013 r. Jest elementem 1,5-kilometrowej Trasy Uniwersyteckiej, która na długości 720 m poprowadzona została siedmioma obiektami inżynieryjnymi. Tylko w jednym miejscu, właśnie nad Brdą, zdecydowano się zbudować tzw. przeprawę wantową. Pylony mają około 70 m wysokości, a najdłuższe z 16 lin w osłonach po 160 m długości.

Władze Bydgoszczy zapowiedziały odpowiednie kroki na drodze prawnej, celem wyjaśnienia nieprawidłowości oraz w zakresie dochodzenia odszkodowania.

Przeczytaj także: Bydgoszcz – 13 firm chce budować mosty nad Brdą

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.