Umowa licencyjna pomiędzy SIS i InfraCore, obejmująca wyłączność na produkcję, została podpisana 18 marca 2021 r.

Obecnie InfraCore buduje swoje mosty i inne konstrukcje w fabryce w Rotterdamie w Holandii i dostarcza je w formie prefabrykowanej na place budowy na całym świecie.

Na mocy umowy podpisanej z SIS, mosty FRP przeznaczone dla Oceanii mogą być teraz produkowane lokalnie. Simon de Jong, dyrektor generalny InfraCore podkreśla, że nowy kontrakt będzie miał ogromny wpływ na przyszłość budowy mostów w Australii i Nowej Zelandii.

Mosty z kompozytów FRP instalowane w całej Europie

Już ponad 1000 konstrukcji z kompozytów FRP – od chodników dla pieszych po mosty drogowe i pomosty – zostało zainstalowanych w Belgii, Francji, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii, a nawet poza Europą: w Chinach i USA.

System oparty jest na wykorzystaniu materiału kompozytowego składającego się z włókien szklanych w matrycy z żywicy termoutwardzalnej. Konstrukcje z polimeru wzmacnianego włóknami (FRP) pozwalają na uzyskanie przęseł o rozpiętości do 36 m przy planowanej stuletniej trwałości.

Będzie ekologicznie?

Były dyrektor generalny australijskiego Departamentu Transportu, Luigi Rossi, który kierował niektórymi z największych projektów infrastrukturalnych w Australii Południowej, dołączył do SIS w 2019 r. i obecnie zarządza programem FRP. Jak zaznacza, w ciągu najbliższych 18 miesięcy firma zacznie wykorzystywać do produkcji kompozytu przetworzone tworzywa sztuczne z odpadów pokonsumenckich i wprowadzi biożywice – wszystko to, aby maksymalnie zadbać o środowisko. 

Zobacz także: Roboty mostowe na budowie szlaku Via Baltica