Powstający w ramach przekopu Mierzei Wiślanej most Południowy jest prawie gotowy. Obecnie trwają testy i próbne obciążenia przeprawy, która ma umożliwić komunikację w rejonie kanału żeglugowego.
Próbne obciążenie mostu Południowego na Mierzei Wiślanej. Fot. NDI / Besix
Do próbnych obciążeń przeprawy używane są czteroosiowe samochody ciężarowe. Ich liczbę i obciążenie dobrano w taki sposób, by zbadać najbardziej niekorzystny układ obciążenia dla obiektu. Pozwala to przetestować jego pracę, ugięcia oraz odkształcenia.
Masa stalowej konstrukcji mostu Południowego, wraz z przeciwwagą, to około 550–560 ton.
Most Północny
Nie jest to jedyna przeprawa mostowa powstająca w ramach przekopu Mierzei Wiślanej. Nieopodal powstaje most Północny, na którym również prowadzone są prace. Zaawansowanie robót przy korpusach i skrzydełkach trzech podpór sięga 95%, montażu konstrukcji stalowej – 80%, a mechanizmów ruchu – 60%. Trwa wykonywanie konstrukcji oporowej z gruntu zbrojonego.
Próbne obciążenie mostu Południowego na Mierzei Wiślanej. Fot. NDI / Besix
Oba mosty na Mierzei będą obrotowe, otwierane naprzemiennie, gdy przez budowany kanał żeglugowy będą płynęły jednostki. Ich otwarcie sprawi, że ruch z drogi krajowej nr 501 nie będzie wstrzymywany na czas przepłynięcia przez kanał statków.
Zgodnie z harmonogramem, most Południowy powinien być oddany do użytku w ciągu najbliższych kilkunastu dni, natomiast roboty na moście Północnym mają zostać zrealizowane do końca roku.
Czym jest przekop Mierzei Wiślanej?
Przekop Mierzei Wiślanej wykonywany jest na długości 1,3 km i głębokości 5 m. Realizowany jest w ramach budowy nowego kanału żeglugowego, który ma wykorzystać potencjał portu w Elblągu (umożliwi m.in. wpływanie tam jednostek o zanurzeniu do 4 m). Uzyskana w ten sposób droga wodna będzie miała od 60 do 120 m szerokości i 22 km długości. Budowa toru wodnego pozwoli skrócić drogę między portami morskimi w Gdyni i Gdańsku a portem w Elblągu o 94 km i ominąć tym samym kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską.
Etap I obejmuje budowę Portu Osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym i budynków kubaturowych, w tym kapitanatu Nowy Świat wraz z instalacjami i parkingami. W ramach tej części powstanie również nowy układ drogowy, z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą niezakłócony przejazd nad kanałem, a także powstanie punkt widokowy. Na Zalewie Wiślanym budowana jest wyspa, na której składowany będzie urobek, a docelowo stanowić będzie siedlisko dla ptaków.
Etap II obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowych wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą.
Etap III, scalający całą inwestycję, to roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.
Aktualne informacje nt. robót mostowych oraz innych prac realizowanych w ramach przekopu Mierzei Wiślanej znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.