Nowa jezdnia i chodniki, odnowienie balustrady, renowacja i izolacja podziemnych elementów kotwiących, przebudowa nadziemnej części przyczółków, a także odrestaurowanie kamiennych rzeźb lwów, które zdobią most z obu stron – to najważniejsze zadania przewidziane w ramach realizacji tej inwestycji. Wszystko potrwać ma do połowy 2023 r., kiedy to na most będą mogli wejść piesi. Wcześniej, bo już w grudniu 2022 r., dopuszczony ma być ruch kołowy.

Rozpoczęcie prac na przeprawie poprzedziły pomiary – do ich wykonania konieczne było postawienie rusztowania i suwnicy dla dźwigu.

Most Łańcuchowy (in. most Széchenyiego) jest jednym z symboli Budapesztu. Powstał w latach 1839–1849 na podstawie projektu angielskiego inżyniera Williama Tierneya Clarka i stanowił pierwsze stałe połączenie Budy i Pesztu. Najbardziej charakterystycznym elementem mostu są rzeźby lwów, znajdujące się na trzymetrowych blokach na obu krańcach mostu. Przeprawa została zburzona podczas II wojny światowej (most w 1945 r. wysadziły wycofujące się jednostki Wehrmachtu) i odbudowana w 1949 r. Długość obiektu to 380 m, szerokość całkowita 14,5 m, a rozpiętość przęseł wynosi 230 m. Główne filary mostu sięgają 12,6 m głębokości po stronie budańskiej i 7,3 m po stronie pesztańskiej. Waga metalowej konstrukcji obiektu to prawie 5,2 tys. ton.

Przeczytaj także: Montaż elementów jednego z najcięższych mostów w Austrii