• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bydgoszcz: umowa na naprawę Mostu Uniwersyteckiego

Opublikowano: 30-07-2021 Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

Popisano umowę na naprawę Mostu Uniwersyteckiego przez Brdę w Bydgoszczy. Wartość kontraktu wynosi 6,3 mln zł. Przeprawę zamknięto pod koniec stycznia br., co było efektem ekspertyzy węzłów, czyli elementów kotwiących wanty (liny).


Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Most Uniwersytecki ma 200 m długości, wchodzi w skład liczącej 1,5 km Trasy Uniwersyteckiej. Drogę na długości 0,7 km poprowadzono siedmioma obiektami inżynieryjnymi, przy czym tylko nad Brdą zbudowano tzw. przeprawę wantową. Jej pylony mają około 70 m wysokości, a najdłuższe z 16 want w osłonach po 160 m długości.

Most Uniwersytecki otwarto w grudniu 2013 r., tymczasem na początku 2021 r. w ekspertyzie wskazano, że za słabe są połączenia przęsła z wantami (mogą nie utrzymać ciężaru obiektu). Odkształcenia określono jako trwałe. Jednocześnie oceniono, że stan pozostałych elementów przeprawy (pylonów, płyty głównej, want) nie budzi zaniepokojenia – uszkodzeniu uległy wyłącznie mocowania stalowe przytwierdzone do płaszczyzn bocznych mostu. Podjęto decyzję o zamknięciu obiektu.

Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

Naprawa Mostu Uniwersyteckiego

W pierwszym etapie po zamknięciu przeprawy wykonano jej podparcie.

Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Kolejnym krokiem są główne prace naprawcze. I właśnie tych robót dotyczy parafowany właśnie kontrakt, z firmą Kormost z Bydgoszczy.

Na początek przewidziano opracowanie dokumentacji technicznej naprawy. Same główne prace na węzłach mocujących wanty inwestor ocenia jako skomplikowane, ponieważ będą prowadzone przy częściowo odprężonych (poluzowanych) wantach. W komunikacie czytamy, że spawanie, które jest konieczne do zamocowania dodatkowych blach w węzłach mocujących, będzie powodowało dodatkowe oddziaływanie na istniejące elementy stalowe, dlatego nasz wykonawca będzie realizował prace w specjalnym reżimie technologicznym.

Zadanie polega też na optymalizacji system monitoringu obiektu oraz pracach w rejonie skrajnych podpór od strony dworca PKS (w zakresie łożyska).

Wszystko ma być gotowe w ciągu 180 dni. Wtedy też auta ponownie wjadą na Most Uniwersytecki.

PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ EKSPERTYZĘ

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.