W związku z dużą rozpiętością elementów konstrukcji (44,3 m), w dolnej części pylonów i belek poprzecznych po obu stronach konieczne było uwzględnienie miejsca, które mogłoby pomieścić  mechanizmy podnoszące. Te dwie sekcje mostu są w związku z tym jego największymi prefabrykatami – ich wymiary to 44x18x12,5 m.

Prace fundamentowe na placu budowy mostu Hising rozpoczęły się w listopadzie 2016 r. Projekt był sporym wyzwaniem, ponieważ wymagał palowania na głębokości 110 m – wszystko po to, by dotrzeć do litej skały. W przeciwnym razie istniało ryzyko, że duża ilość gliny dotrze do pobliskiego mostu Götaälv, który jest bardzo wrażliwy na przemieszczenia. Kamieniem milowym przedsięwzięcia był montaż pylonów. Każdy z nich waży 125 ton, dlatego konieczne było użycie specjalnych dźwigów do ich podniesienia.

Przeprawa ma 1380 m długości (odcinek bezpośrednio nad wodą to 440 m), 40 m szerokości (w porównaniu do zaledwie 27 m w przypadku starego obiektu) oraz 12 m wysokości (po podniesieniu – 28 m). Pylony wznoszą się 55 m nad zwierciadło wody. Prowadząca przez most droga ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku plus jeden pas przeznaczony dla transportu publicznego, w tym torowisko dla tramwajów. Z trasy mogą skorzystać również piesi i rowerzyści.

Inwestycję udało się zrealizować w terminie, mimo iż dostawa stali – jednego z dwóch, obok betonu, materiałów, z którego wykonano przeprawę – opóźniła się aż o rok. W maju br. most został otwarty dla pieszych, rowerzystów, samochodów i autobusów, a w połowie sierpnia przez przeprawę zaczęły kursować tramwaje. Oficjalne otwarcie, z udziałem króla Szwecji Karola XVI Gustawa, odbyło się 5 września br. Przed wykonawcą (joint venture Skanska & MTH) jeszcze rozbiórka obiektu z 1939 r. – ma on zniknąć do lata przyszłego roku. Wartość kontraktu to 2 mld SEK.

Przeczytaj także: Renowacja jednego z najdłuższych kamiennych mostów na świecie