Portal Bridge to most kolejowy przez Hackensack w New Jersey i krytyczny element zatłoczonego połączenia między Newark w stanie New Jersey a Penn Station w stanie Nowy Jork. Przed pandemią przejeżdżało przez niego ponad 450 pociągów firm Amtrak i NJ Transit oraz 200 tys. pasażerów dziennie. Konstrukcja z 1910 r. zostanie zastąpiona nowym obiektem.
Wizualizacja mostu. Źródło: Amtrack
Pociągi linią kolejową przez Portal Bridge jeżdżą od listopada 1910 r. Obiekt był budowany w latach 1907–1910 przez przedsiębiorstwo Pennsylvania Railroad. To dwutorowa obrotowa przeprawa z siedmioma przęsłami o łącznej długości ponad 290 m. W środkowej części znajduje się około 90-metrowe przęsło obracane na potrzeby żeglugi na rzece. Właśnie ono jest główną przyczyną opóźnień pociągów – coraz częściej ulega awariom w trakcie otwierania i zamykania. A to jedyna droga dla statków, ze względu na niski prześwit pionowy konstrukcji. W dodatku most utrudnia transport towarowy i pasażerski na liczącej 735,5 km linii z Bostonum przez Massachusetts, Nowy Jork, Newark, Filadelfię, Baltimore do Waszyngtonu. To najbardziej zatłoczony szlak kolejowy w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: railway-technology.com
Dlatego stara przeprawa zostanie zastąpiona nowoczesną konstrukcją wznoszącą się ponad 15 m nad lustrem wody. Most Portal North wraz z dojazdami będzie liczył około 4 km długości. Będzie miał trzy przęsła, bez elementów ruchomych. Statki będą przepływać swobodnie, nie będzie trzeba wstrzymywać ruchu pociągów. Budowa będzie prowadzona w korytarzu o szerokości prawie 50 m, bez wstrzymywania ruchu kolejowego na leciwym obiekcie.
Źródło: Amtrack
Planowane roboty obejmują budowę murów oporowych, dróg dojazdowych, torów, grodzi, filarów, kolumn i przyczółków, tymczasowych platform roboczych, a także wyburzenie istniejącego mostu i usunięcie sieci trakcyjnej oraz infrastruktury torowej. W wyniku inwestycji maksymalna prędkość pociągów zwiększy się z około 100 km/godz. do 150 km/godz.
Prace budowlane przeprowadzi konsorcjum firm Skanska i Traylor Bros za 1,5 mld dol. Nadzór nad inwestycją będzie pełnić spółka joint venture STV. Na wykonanie zadania przewidziano 5,5 roku. Całe przedsięwzięcie pochłonie 1,8 mld dol.
Przeczytaj także: Most w Kurowie: wkrótce otwarcie, padła data
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.