Wiosną 2022 r. most Golden Gate, jeden z najbardziej znanych obiektów mostowych na świecie i chluba San Francisco (USA), zaczął szumieć. Dźwięk powstawał przy wyjątkowo silnym wietrze.
Golden Gate Bridge, San Francisco. Fot. Adobe Stock
Władze dystryktu zamówiły szeroko zakrojoną analizę i badania, dzięki którym można byłoby wyeliminować nieprzyjemne dźwięki. Zaproponowane rozwiązanie redukuje je o 75%.
Jak powstają te nietypowe dźwięki w obrębie Golden Gate Bridge?
W tunelu aerodynamicznym inżynierowie byli w stanie odtworzyć hałas w kontrolowanym środowisku, co pozwoliło im określić mechanizm interakcji balustrady i wiatru, który wywołuje ten dźwięk. Dzięki tym testom dowiedziano się, że istnieją dwa odrębne dźwięki, które pojawiają się w różnych warunkach pogodowych.
Pierwszy dźwięk to niski ton o niskiej częstotliwości (pomiędzy 280–700Hz), który jest obecny, gdy wiatr wieje prostopadle do barierki (od strony zachodniej) przy prędkości wiatru 35 km/godz. lub większej. Ten ton o niższej częstotliwości jest często słyszalny najdalej od mostu. Drugi ton, występujący podczas silnych wiatrów, ma wyższą wysokość i częstotliwość (1,1 kHz) i jest obecny, gdy wiatr mija barierkę pod niewielkim kątem i przy prędkości 43 km/godz. lub większej.
Latem 2021 r. muzyk Nate Mercereau wykorzystał irytujący większość mieszkańców szum i przekształcił go w cztery instrumentalne "duety" z mostem.
W jaki sposób zredukować tego typu hałas?
Rozwiązanie, zaprojektowane przez inżynierów i wiodących ekspertów w dziedzinie aerodynamiki i akustyki, wymaga instalacji cienkich elementów w kształcie litery U na obu krawędziach 12 tys. pionowych listew na nowo zainstalowanej zachodniej balustradzie. Elementy o grubości zaledwie 3 mm będą obejmować krawędź każdej listwy od góry do dołu i będą zawierać cienką gumową tuleję pod spodem, co pozwoli wytłumić wibracje, przyczyniające się do powstawania dźwięków.
Elementy zostaną pomalowane na słynny kolor International Orange, tj. kolor samego mostu, dzięki czemu będą niewidoczne dla większości użytkowników przeprawy.
Szacowany koszt produkcji elementów i gumowych wkładek dla 12 tys. listew wynosi 450 tys. USD. Finansowanie będzie pochodziło z budżetu operacyjnego przeznaczonego na eksploatację obiektu. Oczekuje się, że instalacja elementów zostanie zakończona do końca 2022 r.
Przeczytaj także: Przebudowa zabytkowego wiaduktu kolejowego w Krakowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.