Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM) w Szczecinie podpisał umowę z wykonawcą remontu mostu w ciągu ul. Heyki nad Kanałem Zielonym. Prace rozpoczną się na początku 2022 r., a wykonawca będzie miał 300 dni na ich przeprowadzenie.
Fot. Kapitel/wikimedia
Zadanie „Remont mostu drogowego nad Kanałem Zielonym w ciągu ul. Heyki i Celnej w Szczecinie” obejmuje wymianę ustroju nośnego z wykorzystaniem istniejących podpór.
Na moście degradacji uległy prefabrykowane dźwigary, a korozji łożyska wałkowe – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. Na podstawie ekspertyzy stwierdzono, że miejscami obiekt został niedbale wykonany i zaprojektowany, co wpłynęło na jego małą trwałość. W 2019 r., aby nie obniżać nośności do 20 ton, zapadła decyzja o zwężeniu i wprowadzenia ruchu jednym pasem.
Zaplanowano takie roboty, jak rozbiórka istniejących przęseł i remont istniejących podpór, a także wykonanie nowych przęseł ustroju nośnego z belek prefabrykowanych. Dodatkowo wykonawca zajmie się przebudową oświetlenia, wodociągu, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, a także zdemontuje nieczynny gazociąg.
Prace będą się odbywać etapowo (połówkowo), zostanie utrzymany ruch pojazdów (do 30 ton) w systemie wahadłowym. Może dojść do czasowego wyłączenia mediów podczas robót związanych z podłączaniem linii i rurociągów tymczasowych lub obejściowych.
Przeprawa na szczecińskim Międzyodrzu od lat była w złym stanie technicznym, a od lutego 2019 r. ograniczono na niej ruch. To jedyne połączenie między Kępą Parnicką i Łasztownią. W przetargu na remont obiektu pojawiło się pięć ofert, przy czym tylko jedna mieściła się w budżecie zakładanym przez ZDiTM. Podczas analizy propozycji uwzględniano cenę (60%), deklarowany okres rękojmi (25%) oraz doświadczenie kierownika budowy (15%).
Początkowo roboty miały się rozpocząć wcześniej, jeszcze w II lub III kwartale 2020 r., jednak po sprawdzeniu stanu mostu w sierpniu 2020 r. stwierdzono, że wciąż można go użytkować do końca 2021 r. przy zwężeniu do jednego pasa ruchu. Opracowano dokumentację projektową, w której przewidziano wymianę konstrukcji nośnej przęseł.
Wykonawcą remontu została spółka NIWA Szczecin, a wartość kontraktu przekracza 5,42 mln zł brutto.
Przeczytaj także: Przebudowa zabytkowego wiaduktu kolejowego w Krakowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.