Wróciły bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami Zdrojem a Zabrzegiem, skróciły się czasy przejazdu z Katowic do Skoczowa i z Katowic do Zabrzegu. Nowy most w Czechowicach-Dziedzicach, przecinający Wisłę, już został oddany do użytku.
Fot. Łukasz Hachuła, PKP PLK
Pociągi z Katowic do Zabrzegu, Skoczowa i Zebrzydowic jeżdżą nowym mostem nad Wisłą i łącznicą między Goczałkowicami Zdrojem a Zabrzegiem – projekt, który umożliwił tę zmianę, ma wartość 1,4 mld zł i jest realizowany dzięki funduszom unijnym.
W ramach inwestycji zmodernizowano już siedem obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukt nad DK 1 w Czechowicach i most nad rzeką Iłownicą. Przebudowywana jest linia na odcinku Czechowice–Goczałkowice Zdrój. Wymieniane są tory i sieć trakcyjna. Nowe urządzenia sterowania, w tym 119 rozjazdów, zapewnią większy poziom bezpieczeństwa. Przebudowa układu torowego zwiększa możliwości i rolę kolei w systemie transportu województwa, kraju i na trasach międzynarodowych.
Dofinansowanie otrzymano dzięki temu, iż realizacja inwestycji umożliwi lepsze połączenia i dostęp do transportu w ramach funkcjonowania węzła kolejowego Goczałkowice-Zdrój–Czechowice-Dziedzice–Zabrzeg. Korzyści na tym się nie kończą: podróżni korzystają z drugiego nowego peronu w Zabrzegu, a także z bezpiecznego przejścia pod torami i na drugą stronę miasta. Dostęp do peronów ułatwiają zadaszone pochylnie. W obrębie obiektu przygotowane zostały ławki, wiaty i gabloty na rozkłady jazdy.
Nowa przeprawa kolejowa zapewnia nie tylko bezpieczne podróże, ale i przewóz towarów. Zwiększona do oryginalnej na tej trasie prędkość pociągów umożliwia szybsze przewozy.
Stary most, niepozwalający już na bezpieczną komunikację, zostanie zdemontowany.
Projekt „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice-Dziedzice–Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła–Czechowice-Dziedzice–Zabrzeg” o wartości 1,4 mld zł współfinansowany jest przez Unię Europejską z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Roboty planowane są do października 2023 r.
Przeczytaj także: Przebudowa zabytkowego wiaduktu kolejowego w Krakowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.