• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Realizacja imponującej estakady na S7

Opublikowano: 27-01-2022 (Aktualizacja: 01-02-2022) Źródło: źródło zewnętrzne

Na oddanym jeszcze jesienią 2021, odcinku trasy S7 Szczepanowice-Widoma w woj. małopolskim szczególne wrażenie robi malownicza estakada. W niespełna dwa lata powstał imponujący obiekt o ustroju nośnym zrealizowanym w technologii nasuwania podłużnego. Za jego budowę, jak i realizację całego odcinka, odpowiedzialna była firma Mota-Engil Central Europe S.A. O powstaniu i realizacji estakady opowiada Rafał Fiust, kierownik robót mostowych, nadzorujący prace nad obiektem.


Fot. Mota-Engil Central Europe S.A. Fot. Mota-Engil Central Europe S.A.

Presja czasu, związana z umiejscowieniem obiektu na ścieżce krytycznej harmonogramu realizacji inwestycji, wymusiła od Wykonawcy zaplanowanie prac ze szczególną dbałością na każdym etapie ich organizacji, w tym pozyskaniu doświadczonych i sprawdzonych podwykonawców oraz dostawców strategicznych materiałów – podkreśla Rafał Fiust.

Dwujezdniowy obiekt ES-02 przeznaczony jest do przeprowadzenia ruchu samochodowego w ciągu drogi ekspresowej nr S7 w km 629+786,58 nad istniejącą linią kolejową nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny, rzeką Szreniawą oraz drogami powiatowymi. Przekrój poprzeczny ustroju nośnego na obiekcie dostosowany został do przekroju projektowanej drogi ekspresowej i posiada rozdzielone jezdnie. Całkowita szerokość ustroju nośnego dla jezdni prawej i lewej wynosi 2 x 16,45 m, a prześwit pomiędzy obiektami 1,7 m. Całkowita długość obiektu wynosi Lc = 704,04 m (jezdnia lewa) oraz Lc = 711,46 m (jezdnia prawa).

Mota-Engil Central Europe S.A. Mota-Engil Central Europe S.A.

Optymalne rozwiązania

Przyświecająca Mota-Engil idea tworzenia trwałych konstrukcji obiektów mostowych, pozwoliła na zrealizowanie optymalnego pod względem konstrukcyjnym, technologicznym i architektonicznym projektu estakady z ustrojem nośnym o schemacie belki trzynasto-przęsłowej i przekroju sprężonej skrzynki jednokomorowej, która została wykonana w technologii nasuwania podłużnego.

Prace związane z posadowieniem obiektu rozpoczęto jesienią 2019 r. Zastosowanie posadowienia pośredniego na fundamencie palowym wynikało z rozpoznanych warunków gruntowych podłoża na etapie projektowania obiektu. Przeprowadzone wstępnie pogrążenie pali testowych na każdej z zaprojektowanych podpór pozwoliło na właściwy dobór długości pali dla każdej z podpór, jak też zweryfikowanie założeń dotyczących przyjętej w fazie projektowania ilości pali. Pomimo niesprzyjających warunków w czasie realizacji robót ziemnych, w tym wysokiego poziomu wód gruntowych, występowania w profilu terenu warstwy namułów, jak również niekorzystnego ukształtowania terenu, w przeciągu kilku miesięcy udało się zrealizować 28 masywnych fundamentów podpór, które stanowiły zwieńczenie wykonanych wcześniej pali prefabrykowanych o łącznej długości 15,7 km.

Mota-Engil Central Europe S.A. Mota-Engil Central Europe S.A.

Estetyczny efekt wizualny

Kolejno rozpoczęto prace nad wykonaniem filarów, zaprojektowanych dla obiektu w formie konstrukcji dwusłupowych stężonych o przekroju 2,3 m x 1,4 m. Na słupach, na których oparto łożyska stałe zaprojektowano filary o przekroju 2,8 m x 1,4 m. Słupy filarów stężono belką żelbetową o wymiarach 1,2 m x 1,0 m. Betonowanie filarów prowadzone było w trybie jednoetapowym. Prace te stanowiły istotne wyzwanie dla Wykonawcy z uwagi na geometrię, stopień zbrojenia, jak również wysokość filarów sięgającą niemal 13,5 m.

Wymagania betonu w standardzie architektonicznym do realizacji robót żelbetowych zobligowały Wykonawcę do przygotowania właściwych projektów deskowań, w których otwory technologiczne po kotwach i ściągach szalunkowych zostały rozmieszczone w taki sposób, aby ich układ współgrał z zaprojektowaną fakturą betonu, a ślad po nich tworzył estetyczny efekt wizualny. Było to szczególne wyzwanie dla wykonawcy. Dzięki dużemu reżimowi technologicznemu narzuconemu podczas realizacji robót ciesielskich oraz zbrojarskich, jak również istotnemu zaangażowaniu wykwalifikowanych osób nadzorujących prace, udało się z powodzeniem osiągnąć efekt betonu w oczekiwanym standardzie.

Szybko prefabrykowany ustrój nośny

Kolejnym kluczowym etapem prac była realizacja ustroju nośnego obiektu, którą poprzedzono wykonaniem wytwórni do prefabrykacji konstrukcji. Geometria przygotowanej wytwórni wynikała z definicji trasy nasuwania. Umiejscowiona w odległości 28 m za przyczółkiem, posadowiona pośrednio na palach prefabrykowanych, wytwórnia zbudowana została z szeregu zarówno stacjonarnych, jak też ruchomych elementów, w tym systemowych szalunków. Wykonanie wytwórni zgodnie z projektem technologicznym, pozwalało na segmentowe realizowanie odcinków konstrukcji ustroju nośnego i ich sukcesywne wysuwanie nad przeszkodę. Konstrukcja ustroju nośnego estakady podzielona została na 25 segmentów, a proces jej nasuwania prowadzony był w kierunku zgodnym z kilometrażem obiektu.

Mota-Engil Central Europe S.A. Mota-Engil Central Europe S.A.

Istotnym elementem tego etapu prac, było nie tylko zrealizowanie zgodnie z projektem wykonawczym segmentów konstrukcji, ale także utrzymanie ciągłości zaplanowanego w harmonogramie prac tygodniowego cyklu nasuwania. Niezbędnym w tym celu okazało się wykorzystanie dwóch specjalistycznych urządzeń AH 317 firmy Eberspacher, służących do nasuwania konstrukcji, o maksymalnej sile przesuwającej równej 9,12 MN i podnoszącej równej 22 MN, zlokalizowanych na podporze trakcyjnej. Dodatkowo wykorzystano, będące w asortymencie Wykonawcy, dzioby montażowe (awanbeki) o długości 39,06 m i wysokości na połączeniu z konstrukcją obiektu 4,35 m. Koniecznym w zastosowanej technologii było wykorzystanie łożysk nasuwczych, umiejscowionych na każdej podporze pod środnikami ustroju nośnego, których nośność na filarach wyniosła 14,4 MN. Istotną kwestią podczas procesu nasuwania było utrzymanie ciągłego monitoringu siły poziomej na każdej z podpór, co realizowano za pomocą dwóch metod pomiaru: pomiaru wychylenia elastomerów na podziałce łożyska oraz ciągłego pomiaru geodezyjnego wychylenia filarów. Po zakończeniu etapu nasuwania, łożyska ślizgowe zostały zastąpione docelowymi łożyskami garnkowymi przewidzianymi w projekcie wykonawczym.

Zastosowana technologia realizacji ustroju nośnego, pozwoliła wykonawcy na powtarzalną i szybką prefabrykację konstrukcji. Warunkiem krytycznym było nie tylko utrzymanie wysokiego rygoru technologicznego, ale również właściwe, specjalistyczne przeszkolenie personelu zaangażowanego bezpośrednio w kolejne etapy procesu.

Mota-Engil Central Europe S.A. Mota-Engil Central Europe S.A.

Nagrodzona inwestycja

Pomimo zaawansowanych technologii, należy podkreślić, że praca ludzka ma wciąż kluczowe znaczenie w budownictwie. Determinacja i zaangażowanie wykwalifikowanych osób pracujących w systemie dwuzmianowym oraz ścisła współpraca ze sprawdzonymi i doświadczonymi firmami podwykonawczymi, pozwoliła na zrealizowanie w niespełna 2 lata malowniczej estakady, która pięknie wpisuje się w otoczenie i przyciąga swoim wyglądem uwagę przechodniów – podsumowuje Rafał Fiust.

Znaczącym sukcesem firmy Mota-Engil Central Europe S.A jest fakt, iż zrealizowana estakada ES-02 została uhonorowana nagrodą główną w XIII Konkursie Mostowym im. Maksymiliana Wolffa w kategorii zrealizowany w 2021 r. obiekt o rozpiętości przęsła poniżej 70 m. Jest to ogromne wyróżnienie, które nie tylko stanowi idealne zwieńczenie prac całego zespołu, ale także motywuje Wykonawcę do podejmowania kolejnych nietuzinkowych wyzwań.

Więcej informacji o realizowanych projektach inżynieryjnych Mota-Engil znajdziesz pod adresem -> https://mota-engil-ce.eu/

 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!