Nowa przeprawa zbudowana ma zostać w odległości 50 m od obecnej (bliżej mostu kolejowego). Inwestycja jest konieczna, ponieważ obiekt drogowy przez Odrę znajduje się w na tyle złym stanie, że mogą z niego korzystać jedynie kierowcy aut osobowych. Stary most zostanie rozebrany, a nowy powstanie w oparciu o aktualne normy. Będą po nim poruszać się wszystkie pojazdy normatywne – o masie do 50 ton i nacisku na oś 11,5 ton. Spełni też wszelkie wymagania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

Wraz z KP przygotowane zostaną materiały konieczne do uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. W koncepcji określony będzie zakres finansowy i rzeczowy przedsięwzięcia, w tym szczegóły konstrukcji mostu granicznego, a także wytyczne dla projektu budowlanego. Opracowanie tej dokumentacji umożliwi przygotowanie. opisu przedmiotu zamówienia dla kolejnego etapu inwestycji.

Wykonawcą koncepcji została firma Mosty Katowice sp. z o.o. Wartość kontraktu wynosi niemal 3,5 mln zł. Przewidywany czas realizacji to 46 miesięcy.

Budowa mostu granicznego w rejonie Kostrzyna nad Odrą i Küstrin-Kietz przeprowadzona zostanie na podstawie, zawartej we wrześniu 2019 r., umowy między rządami Polski i Niemiec. Przeprawa znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 22 oraz federalnej drogi nr 1. Za prace po polskiej stronie granicy odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Nasza część inwestycji pochłonie 97 mln zł, będą to środki z budżetu państwa. Polska swoje zadanie ma zrealizować do 2025 r. (strony zobowiązały się także zbudować niezbędne dojazdy).

Na polsko-niemieckiej granicy funkcjonuje około 40 połączeń drogowych, większość prowadzi przez mosty. Stan przepraw, za wyjątkiem tej w Kostrzynie nad Odrą, jest dobry lub zadowalający.

Przeczytaj także: Podlasie. Efektowna estakada już gotowa. Kiedy otwarcie?