Już w lipcu 2002 r. informowaliśmy, że za trzy lata stanie nowy most. I rzeczywiście, most przed dwoma laty był gotów, wykonawca go oddał, ale czekał cierpliwie, bowiem... nie było jeszcze gotowych dróg dojazdowych.
Minął jeszcze rok i wreszcie jego otwarcie z udziałem premiera Jarosława Kaczyñskiego dokonało się w sobotę 13 października. Most Solidarności to piękna konstrukcja i największa tego typu w kraju. Jego długość nad wodami Wisły - 625 m, a łącznie z tzw. mostem dojazdowym nad częścią zalewową wynosi 1200 m. Dla porównania most Siekierkowski w Warszawie liczy 500 m, a Świętokrzyski 479 m.
Niezwykłość konstrukcji płockiej polega też na tym, że rozpiętość jego przęsła żeglownego (375 m) jest jednym z najdłuższych na świecie zastosowanych w mostach podwieszanych. A zatem, jest się czym pochwalić.
Niestety, na razie nie mogą jeszcze po nim przejeżdżać tiry, bowiem po lewej stronie Wisły nie ma jeszcze czwartego odcinka dróg dojazdowych długości 4500 m, który połączy drogę krajową nr 62 przez £ąck z "sześćdziesiątką". Byłoby to najkrótsze połączenie z "dwójką" do Poznania i dalej.Już nazajutrz po ceremonii otwarcia, w niedzielę, na moście był spory ruch. Ale jeżdżą po nim tylko samochody osobowe i niewielkie ciężarówki.